Nová hudba se vrací do Atria Žižkov

Neues Klaviertrio Dresden

Nová hudba se vrací na Žižkov s programem, který obvykle v koncertních síních jen tak neuslyšíte. Na třech koncertních večerech se posluchači mohou těšit hned na několik premiér a dostatek české hudby v podání mezinárodních špiček. První do Atria Žižkov dorazí již v úterý 5. března 2024 – Neues Klaviertrio Dresden si pro zahájení řady připravilo speciální česko-německý projekt složený ze skladeb napsaných exkluzivně pro trio.

Neues Klaviertrio Dresden

Čtyři premiéry, skladatelé ze dvou zemí a interpreti, pro které je současná hudba absolutním centrem jejich zájmu. Novou hudbu v Atriu zahájí 5. března Neues Klaviertrio Dresden ve složení Uta-Maria Lempert (housle), Matthias Lorenz (violoncello) a Clemens Hund-Göschel (klavír). Soubor je proslulý neustálým hledáním nových a zpochybňováním běžných hudebních postupů. Zazní kompozice, které speciálně pro trio napsali Luboš Mrkvička, Peter Graham, Alfred Holzhausen a Maline Euen

„Jsem potěšen, že se Atrium Žižkov rozhodlo navázat na první ročník úspěšné koncertní série. Společným jmenovatelem všech koncertů je opět klavír, který je v sále Atria mimořádně kvalitní. Na každém z večerů zazní minimálně jedna světová premiéra. Čekají nás podnětná setkání s tvorbou, která má potenciál rozšiřovat obzory,” doplňuje dramaturg řady, klavírista Miroslav Beinhauer.

Miroslav Beinhauer. Foto: Adolf Horsinka

Atrium Žižkov uvedlo Novou hudbu poprvé v loňském roce s cílem představit posluchačům to nejkvalitnější ze současné klasické scény a přiblížit nejen žižkovskému publiku hudbu, která se jinde téměř nebo zcela neobjevuje. Zatímco hlavní myšlenka se nemění, pouze letos přibylo účinkujících a do barokního sálu bývalého kostela zavítají další evropsky i světově renomovaní odborníci na současnou klasickou hudbu a hudbu 20. století.

Marek Keprt

Na podzim za koncertní křídlo zasedne Marek Keprt, olomoucký klavírista a skladatel, který v programu představí spektralisty, ruskou avantgardu a novou vlastní kompozici. Poslední koncert cyklu s názvem Luxus mysli = Fluxus je pak vyloženě hudební lahůdkou – unikátní koncert se skladbami z okruhu hnutí Fluxus nabídne posluchačům hudební zážitek skýtající pestrou programovou a interpretační paletu. Pozvání totiž přijali Anna Clementi (Itálie/Švédsko, vokály), Deborah Walker (Itálie, violoncello), Agnese Toniutti (Itálie, klavír), Luciano Chessa (Itálie, dan bau, klavír), Werner Durand (Německo, dechové nástroje) a Miroslav Beinhauer (Česká republika, klavír).

Vstupenky jsou k zakoupení na atriumzizkov.cz

Nová hudba v Atriu 2024

5. 3. 2024 – Nová hudba v Atriu IV.: Neues Klaviertrio Dresden

3. 10. 2024 – Nová hudba v Atriu V.: Marek Keprt

28. 11. 2024 – Nová hudba v Atriu VI.: Luxus mysli = Fluxus

Sdílet článek: