Nominaci na Opus Klassik 2022 získali Jakub Hrůša jako Dirigent roku a klavírista Ivo Kahánek v kategorii Sólová instrumentální nahrávka

Nominaci na německé ceny Opus Klassik 2022 získali Jakub Hrůša jako Dirigent roku a klavírista Ivo Kahánek v kategorii Sólová instrumentální nahrávka. Ve stejných kategoriích se spolu s českými umělci objevila taková jména jako Antonio Pappano nebo Yannick Nézet-Seguin v kategorii Dirigent roku, v instrumentální kategorii v oboru klavír například Daniel Barenboim či Martha Argerich.

Jakub Hrůša byl nominován v kategorii Dirigent roku za nahrávku Brucknerovy 4. symfonie, kterou pořídil ve spolupráci s Bamberskými symfoniky u společnosti Accentus Music. Na jaře tohoto roku přitom již toto CD získalo cenu International Classical Music Award v kategorii Symfonická hudba. Na tomto albu jsou k dispozici všechny tři verze 4. symfonie, které Bruckner postupně přepracovával, a posluchač je tak může porovnávat.

Jakub Hrůša a nahrávka Brucknerovy 4. symfonie, foto archiv umělce

Ivo Kahánek pak zaujal porotu nahrávkou Dvořák – Kompletní klavírní dílo. Set čtyř CD vyšel na podzim loňského roku u společnosti Supraphon a obsahuje celkem pět hodin veškerého klavírního díla z pera Antonína Dvořáka, přičemž některé skladby byly zaznamenány vůbec poprvé. CD komplet získal v závěru roku 2021 nominaci na prestižní mezinárodní cenu International Classical Music Award v kategorii sólových nástrojů.  V roce 2022 získal Kahánek za toto album Cenu Anděl v kategorii Klasická hudba. Věroslav Němec ve své recenzi nahrávky v Harmonii 12/2021 mimo jiné uvedl, že „pianista disponuje neobyčejně zpěvným a měkkým tónem a umí nesmírně senzitivně zacházet s melodickou linkou. Dvořákova hudba pod jeho prsty doslova zpívá. Vybrat z 87 tracků tohoto alba to nejlepší je prakticky nemožné. V každém nalezneme něco, kvůli čemu stojí za to poslechnout si ho několikrát za sebou.

Německé ceny pro osobnosti a nahrávací počiny v oboru klasické hudby Opus Klassik jsou udělovány v 27 kategoriích. Odborná porota složená z recenzentů, zástupců nahrávacího průmyslu a uměleckých osobností vybírá nominované z nahrávek, které jsou v distribuci na německém trhu a zároveň zaznamenaly výrazné ohlasy a obdržely superlativní kritiky v prestižních odborných periodikách. Ceny budou vítězům předány v Berlíně ve dnech 7. až 9. října 2022.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější