Netopil a Veverka budou premiérovat Gemrotův Koncert pro hoboj

Pražský FOK uvede na přelomu ledna a února světovou premiéru hobojového koncertu Jiřího Gemrota, skladatele a hudebního režiséra. Koncert pro hoboj a orchestr zahraje Vilém Veverka pod taktovkou Tomáše Netopila, který s FOKem zároveň provede Ravelovu La valse a Fantastickou symfonii Hectora Berlioze.

Jiří Gemrot spolupracoval s hobojistou Vilémem Veverkou jako hudební režisér na sólových nahrávkách a v minulosti pro něj již zkomponoval Trio pro hoboj, harfu a klavír, na jehož provedení se podíleli Kateřina Englichová a Martin Kasík. Po úspěšném uvedení tria Jiří Gemrot slíbil hobojistovi, že pro něj napíše koncert. Stalo se tak v Essenu, kde se Jiří Gemrot účastnil nahrávání společně s dirigentem Tomášem Netopilem. „Když Tomáš zjistil, že tam pracuji na hobojovém koncertu,“ vzpomíná skladatel, „zaujalo ho to a nabídl mi uvedení skladby na tomto koncertu s FOK.“ Jiří Gemrot v této skladbě záměrně neobsadil bicí nástroje a z dechové sekce odebral hoboj, aby sólista mohl kontrastněji vyniknout svou nástrojovou barvou.

Koncerty se uskuteční 31. 1. a 1. 2. 2018 ve Smetanově síni Obecního domu, před koncertem 31. 1. 2018 se koná také setkání s umělci v salónku Cukrárna Obecního domu od 18.15 hod.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější