Návrat k odkazu Rudolfa Firkušného v Napajedlích

Jubilejní 10. ročník Festivalu vážné hudby se uskuteční 16. – 19. listopadu 2017. Klavírista Rudolf Firkušný se narodil v Napajedlích v roce 1912. Jeho otec byl místní advokát a když zemřel, odstěhovala se rodina do Brna. Vazby na Napajedla však zůstaly a samotný Rudolf Firkušný se sem v roce 1991 vrátil, aby byl přítomen pojmenování základní umělecké školy na ZUŠ Rudolfa Firkušného. Velkým svátkem byl pro obyvatele Napajedel koncert, který zde Firkušný provedl. Od té doby se odvíjela přátelská komunikace s ním i s příslušníky jeho rodiny. Neustala ani po jeho smrti v roce 1994.

Festival vážné hudby Pocta Rudolfu Firkušnému se poprvé konal v roce 2008. Nově otevřená Klášterní kaple – Koncertní síň R. Firkušného se od té doby po tři dny naplňuje hudbou v podání vynikajících interpretů. Varhanní koncerty se konají v napajedelském kostele sv. Bartoloměje na nových varhanách z dílny Václava Smolky. O úrovni kulturních zážitků vypovídají jména umělců, mezi nimiž jsou například klavíristé Jan Jiraský, Petr Adamec, Tomáš Víšek, Ondřej Hubáček, Carlo Grante, varhaník Aleš Bárta, houslista Václav Hudeček, flétnistka Clara Nováková, České trio, Janáčkovo kvarteto, Korngoldovo kvarteto, Pěvecké sdružení moravských učitelů a řada dalších sólistů a komorních seskupení. Na koncertech se podílejí i žáci a učitelé ZUŠ R. Firkušného, vítanými hosty jsou zde studenti a učitelé kroměřížské konzervatoře, především jako členové Cameraty Cremsiriensis.

Doprovodnými akcemi festivalových koncertů bývají výstavy. Jubilejnímu desátému ročníku je věnována výstava v Muzeu Napajedla. Má název Souznění – hudba jako inspirace výtvarné tvorby. Tvoří ji díla výtvarníků, kteří jsou svým původem nebo tvorbou spjati s okolím Zlína, Napajedel a Uherského Hradiště. Samotný program letošního festivalu je velmi různorodý. V úvodu vystoupí Táborový orchestr ZUŠ R. Firkušného a jazzové kosmopolitní uskupení Ruchadze Band. Těžištěm festivalu bude páteční vystoupení klavíristy Igora Ardaševa. Programem následujícího dne provede Camerata Cremsiriensis a její sólisté. V neděli festival zakončí varhaník Petr Kolař.

Desetiletí radostného se setkávání s hudbou a uměním vůbec by nebylo tak působivé bez zúčastněných osobností. Věrnou stálicí mezi nejmilejšími návštěvníky je paní Veselá, vynikající varhanice a bývalá rektorka JAMU v Brně. Pro letošní festival přislíbila účast také Veronika Firkušná – Callegari. Festival vážné hudby Pocta Rudolfu Firkušnému pořádá Město Napajedla prostřednictvím své příspěvkové organizace Klub kultury Napajedla.

Autorka je ředitelka ZUŠ R. Firkušného

Sdílet článek: