Na Firkušného festival má přijet Barenboim, hrát se bude Beethoven nebo Suk

Osmý ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného nabídne mezi 1. listopadem a 12. prosincem pětici klavírních osobností. Festival zahájí Francesco Piemontesi, české klavíristy zastoupí Slávka Vernerová a poprvé se v Česku představí Igor Levit. Na posledním festivalovém koncertě pak zahraje Daniel Barenboim.

„Dramaturgie letošního ročníku je rozkročená mezi hudbou vídeňských klasiků Mozarta, Schuberta a Beethovena a tvorbou autorů 20. století, jako jsou Debussy, Janáček, Suk. Festival příznačně zahájí Pět variací na téma Franze Schuberta od Helmuta Lachenmanna, jednoho z nejvýznamnějších německých skladatelů současnosti,“ říká dramaturg Josef Třeštík.

Velkou pozornost v poslední době budí Igor Levit. Jeho profil jste mohli číst v Harmonii na začátku loňského roku, recenzi na jeho beethovenský komplet najdete v aktuálním vydání našeho časopisu. „Když Igor Levit debutoval ve svých 26 letech nahrávkou Beethovenových pozdních sonát, zjihla i jinak velmi přísná britská kritika. Nedivím se. Skladby, ke kterým mnozí umělci sbírají léta odvahu, představil klavírista v dechberoucím provedení a s nevysvětlitelnou vnitřní zralostí, u níž číslovka 26 vypadala jako rozverný omyl či hříčka přírody. Každým dalším snímkem, ať už to byly Partity J. S. Bacha, Beethovenovy Diabelliho variace spolu s variacemi The People United Will Never Be Defeated! Frederica Rzewského nebo existenciální album Life, dával Levit najevo, že nehodlá natáčet nic, co by nemělo osobní kontext, a pokud je to Bach a Beethoven, pak východiskem není ani pýcha, ani strategie, ale vnitřní přesvědčení,“ píše v ní autorka Dina Šnejdarová.

Po patnácti letech se před české publikum vrátí newyorský klavírista Richard Goode a poprvé se festivalovému publiku představí Slávka Vernerová, která svůj program pojme jako hold svému učiteli Ivanu Moravcovi. Festival 12. prosince uzavře Daniel Barenboim. Pro svůj koncert si připravil recitál k poctě Ludwiga van Beethovena, jehož 250. výročí narození připadá právě na prosinec.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější