Na AMU proběhne pocta Miroslavu Langerovi

V sobotu 19. září proběhne na pražské Akademii múzických umění vzpomínkový koncert na klavíristu a pedagoga Miroslava Langera (1945–2010). Významný český klavírista a pedagog během své kariéry vystoupil na domácích i zahraničních pódiích, natáčel pro Český rozhlas, Českou televizi nebo Radio France-Musique. Na koncertě vystoupí Jan Bartoš a Miroslav Sekera, bývalí Langerovi studenti.

Miroslav Langer studoval na HAMU pod vedením Josefa Páleníčka, který otevřel mladému umělci cestu do světa francouzské hudby a kultury. Velký vliv na jeho další uměleckou dráhu měly také dva roky postgraduálního studia v Paříži pod vedením Vlado Perlemutera a Suzanne Roche. Od roku 1978 vyučoval na HAMU, kde vychoval desítky mladých pianistů. Působil také jako porotce hudebních soutěží (například Pražské jaro nebo Concertino Praga).

K jeho oblíbenému repertoáru patřila díla období romantismu a skladby francouzského impresionismu (Debussyho Six Epigraphes antiques, Images nebo Gaspard de la nuit Miroirs Maurice Ravela), klavírní díla Leoše Janáčka (Po zarostlém chodníčku, V mlhách) či klavírní tvorba Dvořákova (Slovanské tance a Legendy v autorově přepisu pro čtyřruční klavír, které nahrál na CD na historickém Dvořákově klavíru).

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější