Musica Orbis 2023 podeváté uvítá mládežnické orchestry z celého světa

Již podeváté bude Praha hostit vybrané mládežnické orchestry z celého světa v rámci hudebního cyklu Musica Orbis. Letos se představí v předních pražských koncertních sálech tři orchestry z Japonska a USA, které přivezou i českou hudbu.

Letošní devátý ročník cyklu Musica Orbis zahájí 5. 3. 2023 ve Dvořákově síni Rudolfina japonský orchestr z Kjóta Doshisha University Orchestra. Patří mezi nejprestižnější a nejstarší mládežnické orchestry v Japonsku. Hudební historie tohoto tělesa složeného ze studentů soukromé univerzity založené v 19. století sahá do dvacátých let 20. století. Do České republiky zavítají tito mladí hudebníci již po čtvrté, a opět přivezou hudbu v Japonsku velmi oblíbeného Antonína Dvořáka. Pod taktovkou dirigentky Yuri Nitta zazní 7. symfonie d moll. Tu doplní Akademická slavnostní předehra op. 80 jeho mentora a přítele Johannese Brahmse. Zazní i dílo z 20. století, a to Hudba pro symfonický orchestr japonského autora Yasushiho Akutagawy, která odráží vlivy Dimitrije Šostakoviče a Sergeje Prokofjeva.

Druhý koncert bude patřit americkému Pacific Symphony Youth Orchestra z jižní Kalifornie, který v letošním roce oslaví třicet let od svého vzniku a je uznáván jako jeden z nejvýznamnějších mládežnických orchestrů v zemi. V Praze 29. 6. 2023 ve Smetanově síni Obecního domu pod taktovkou Jacoba Sustaity provede díla L. van Beethovena, B. Smetany a G. Verdiho.

Jacob Sustaita, foto PSYO

Třetí a závěrečný koncert cyklu bude patřit 8. 7. 2023 ve Dvořákově síni Rudolfina americkému Oakland Symphony Youth Orchestra z oblasti San Francisca. Tento mládežnický orchestr je držitelem řady ocenění americké profesní asociace ASCAP (American Society of Composers, Authors, and Publishers). Tvoří ho studenti ze 46 škol v oblasti a každé tři roky se vydává na mezinárodní turné. Letos tak v rámci své evropské koncertní cesty vystoupí orchestr v Praze, ve Vídni a v Budapešti. Jako poctu české hudbě uvede orchestr Fantastické scherzo pro orchestr, op. 25 Josefa Suka, zazní také Nezodpovězená otázka amerického skladatele Charlese Ivese či výběr z Romea a Julie Sergeje Prokofjeva.

Letošní ročník cyklu Musica Orbis, který pořádá agentura The Prague Concert Co., se koná pod záštitou hlavního města Prahy, nad koncerty amerických orchestrů převzalo záštitu Velvyslanectví USA, nad koncertem japonského orchestru pak velvyslanectví tohoto ostrovního státu.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější