Morton Feldman a SOČR: Nekonečná proměnlivost v DOXu

Hudba jednoho z nejoriginálnějších amerických skladatelů minulého století Mortona Feldmana bude představena na koncertě 7. dubna 2018 v sále pražského Centra pro soudobé umění DOX. Jeho avantgardní kompozice budou uvedeny v nastudování Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod vedením Petra Kotíka. Sólových partů se ujmou newyorský houslista Conrad Harris a belgický klavírista Daan Vandewalle.

Morton Feldman (1926 – 1987) byl na počátku padesátých let součástí skupiny skladatelů, kteří tvořili tzv. Newyorskou školu (John Cage, Earle Brown a Christian Wolff). Ve světě vizuálního umění byl Feldman spjat s Jacksonem Pollockem, Markem Rothko, Philipem Gustonem a Robertem Rauschenbergem. Feldmanovo rozsáhlé dílo zahrnuje skladby, které se dnes řadí ke kultovním: jsou mezi nimi kompozice pro velký orchestr, díla komorní, instrumentální a vokální nebo opera Neither na libreto Samuela Becketta.

Na programu večera v DOXu je Feldmanova první kompozice pro velký orchestr Structures (1960-62), klavírní koncert Piano and Orchestra (1975) houslový koncert Violin and Orchestra (1979). Podobný program Feldmanových děl byl uveden v New Yorku v roce 2012 v Lincolnově centru Janáčkovou filharmonií Ostrava (deník New York Times tehdy napsal: „…Vrcholem koncertu byla americká premiéra „Violin and Orchestra“ (1979). …kompozice nekonečné a okouzlující proměnlivosti. Posluchač byl neustále konfrontován s Feldmanovou kultivovaností v práci s barvami. Úžasný výkon….“).

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=r_gzPtMuKRw[/spvideo]

Dlouholetá spolupráce Petra Kotíka s Mortonem Feldmanem začala v roce 1971, kdy oba žili v Buffalu ve státě New York. Petr Kotík uváděl Feldmanovu hudbu na svých koncertech v Praze už na počátku 60. let a zvláště poté, kdy v roce 1969 přesídlil do USA. V roce 1973 složil Feldman Instruments I pro Kotíkovu skupinu S.E.M. Ensemble. Petr Kotík jako dirigent provedl a nahrál všechny Feldmanovy orchestrální skladby, velký počet z nich v rámci festivalu Ostravské dny. Deset dní před koncertem v DOXu, vystoupí Petr Kotík se svým S.E.M. Ensemble na berlínském festivalu MaerzMusik (25.3.) s pětihodinovou skladbou Mortona Feldmana For Philip Guston.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější