Moravská filharmonie v prosinci nabídne programy od italské zpěvnosti po moravské barokní Vánoce, vystoupí i Hradišťan

Moravská filharmonie Olomouc přichází v prosinci s pestrou nabídkou koncertů, během kterých se posluchačům představí i uznávaní hostující sólisté a komorní soubory. Za všechny uveďme fagotistu a laureáta řady mezinárodních soutěží Jana Hudečka, soubor Hradišťan nebo Trio Martinů. S výjimkou benefičního koncertu 12. prosince, jenž rozezní prostory Arcibiskupského paláce, se všechny koncerty konají v sídle MFO – Redutě.

Již 2. a 3. prosince se posluchači mohou těšit na hudební večery inspirované malebností italské krajiny. Fagotové koncerty Es dur a C dur Antonia Vivaldiho v podání fagotisty Jana Hudečka doplní Tre ricercari Bohuslava Martinů a Symfonie č. 4 A dur „Italská“ Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Návštěvníci koncertů se zároveň od 18.00 hodin mohou zúčastnit besedy, kde na dotazy moderátorky Veroniky Paroulkové i publika budou odpovídat šéfdirigent MFO Jakub Klecker a sólista Jan Hudeček.

Na 7. prosince připravila MFO program pro nastávající rodiče složený z převážně meditativních komorních skladeb pro harfu a housle od autorů jako Pietro Mascagni, Antonio Vivaldi, Claude Debussy či Niccolò Paganini. Harfistku Anastázii Tomečkovou a houslistku Barboru Vašků doplní mluveným slovem Markéta Vejvodová.

V pátek 10. prosince si přijdou na své milovníci propojování odlišných žánrů: Moravská filharmonie vystoupí společně s Hradišťanem Jiřího Pavlici. V programu sestaveném z adventních a vánočních písní nebude chybět ani dětský sbor Kantiléna.

V olomouckém Arcibiskupském paláci se v neděli 12. prosince uskuteční Benefiční adventní koncert. Jeho pořadatelem je Arcibiskupství olomoucké a vystoupí na něm Trio Martinů doplněné o člena Moravské filharmonie, violistu Pavla Hánu. Na programu budou skladby Josepha Haydna, Johannese Brahmse a Antonína Dvořáka. Vstupné na koncert je dobrovolné, vstupenku je však nutné rezervovat předem v kanceláři Arcibiskupství olomouckého.

Letošní programová nabídka MFO vyvrcholí 16. prosince vánočním koncertem, na kterém zazní díla Jiřího Ignáce Linka, Františka Xavera Brixiho, Ignaze Josepha Pleyela a Josefa Schreiera. Od posledního jmenovaného skladatele předvede filharmonie spolu se sólisty a vybranými olomouckými pěveckými sbory moravskou vánoční mši Missa pastoralis in C boemica. Dirigentem slavnostního večera bude Peter Valentovič.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější