pátek, 19. červen 2020

Moravská filharmonie v příští sezoně uvede premiéry Benta Sørensena nebo Marka Keprta, nově zazní jazz

Napsal(a) 

Bent Sørensen, foto Lars Skaaning Bent Sørensenfoto: Lars Skaaning

Moravská filharmonie Olomouc pokračuje pod vedením Jakuba Kleckera ve druhé sezoně, která přinese světové premiéry děl českých skladatelů Marka Keprta a Zdeňka Merty i české premiéry kompozic severských autorů Santy Ratniece, Benta Sørensena a Heleny Tulve. Hlavním hostujícím dirigentem bude Švýcar Christian Knüsel. K orchestru se vrátí dirigenti Petr Popelka a Jaroslav Kyzlink a sólisté Ivo Kahánek, Vilém Veverka nebo Jana Boušková. Debutově vystoupí ruská klavíristka Maria Mazo, jihokorejská houslistka Yoon-Hee Kim či německý violoncellista Danjulo Ishizaka. Připravuje se i nová koncertní řada Crossover, ve které představí americký jazzman Uri Caine. Sezonu zarámuje Mezinárodní varhanní festival v olomouckých chrámech a v průběhu května Dvořákova Olomouc.

Nová sezona MFO uvede stejně jako v předchozích letech Velký a Malý symfonický cyklus. Do jubilejní sezony orchestr vstoupí skladbou, kterou si objednal od olomouckého soudobého skladatele Marka Keprta. Program večera dále doplní Klavírní koncert č. 3 Bohuslava Martinů se sólistou Ivem Kahánkem, Legendy Antonína Dvořáka a Serenáda Iši Krejčího.

Skladby jako Serenáda Iši Krejčího, Korngoldův Houslový koncert, Šostakovičova Devátá symfonie či Koncert pro orchestr Bély Bartóka na nás přímo „dýchají“ dobou prvopočátku Moravské filharmonie a zároveň nás nutí zamyslet se nad nepřebernou množinou dosavadních uměleckých počinů tohoto orchestru v průběhu 75 let jeho existence a právě zmíněná díla tvoří jakousi hlavní ideovou linii dramaturgie – pojítko mezi jednotlivými koncertními programy letošní sezony,“ říká Ivana Kalina Tabak, dramaturgyně Moravské filharmonie.

Program symfonických cyklů reflektuje výročí Ludwiga van Beethovena, Camilla Saint-Saënse, Gustava Mahlera a Wolfganga Amadea Mozarta. Zazní symfonické „monumenty“ – Symfonie č. 2 Sergeje Rachmaninova a Symfonie č. 4 Antona Brucknera – či skladby autorů 20. století jako Claude Debussy, Richard Strauss nebo nedávno zesnulý Krzysztof Penderecki. Švýcarský dirigent Christian Knüsel povede v letošní sezoně MFO na čtyřech koncertech, kromě „tradičního“ repertoáru s orchestrem nastuduje a ve světové premiéře představí Koncert pro trubku a orchestr Ondřeje Moťky – skladatele, hudebního aranžéra a prvního trumpetisty Moravské filharmonie.    

V rámci koncertní řady Patriot nastudují mladí orchestrální hráči společně s filharmoniky Dvořákovu Symfonii č. 8. Sboristé čtyř olomouckých pěveckých souborů provedou Moravskou mši vánoční Josefa Schreiera a vystoupí i hudebníci spjatí celoživotně s Moravskou filharmonií jako je houslista Václav Hudeček nebo donedávna první trumpetista Berlínské filharmonie Gábor Tarkövi. Koncertní řadou Crossover zakládá Moravská filharmonie novou tradici koncertů s programy vystavěnými napříč žánry v podobě samostatného cyklu. „Na posluchače tak čeká spojení tradičních orchestrálních nástrojů s hudbou jazzovou i filmovou a také s folklorem a muzikálem,“ vysvětluje Jonáš Harman, ředitel Moravské filharmonie Olomouc. V Cyklu komorních koncertů vystoupí čeští a slovenští interpreti, jako je houslista Ivan Ženatý, kontrabasista Roman Patkoló, kytaristka Miriam Rodriguez Brüllová, mezzosopranistka Eva Garajová či klavíristé Marián Lapšanský a Igor Ardašev. Protipólem vystoupení o dvou hudebnících bude na konci sezony společný koncert Komorního orchestru a Dechové harmonie Moravské filharmonie.

Cyklus mimořádných koncertů, které se konají u příležitosti významných státních či církevních svátků, přinese posluchačům hudbu starých mistrů i evropské a české premiéry děl soudobých skladatelů. Součástí je zahajovací koncert festivalu soudobé hudby MusicOlomouc2020, na kterém zazní tvorba severských autorů, jako je Santa Ratniece, Bent Sørensen či Helena Tulve. Slavnostní koncert ke Dni vzniku samostatného československého státu s díly domácích skladatelů bude mít možnost slyšet i publikum v Přerově, Prostějově, Jeseníku a Šumperku. Novinkou je datum konání Novoročního koncertu, který Moravská filharmonie odehraje přímo 1. ledna. Velikonoční koncert sestavený z děl Johanna Sebastiana Bacha a jeho synů se již tradičně bude konat v Arcibiskupském paláci v Olomouci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.