Mladí pianisté hrají – a soutěží – na Steinwaye

V neděli 10. listopadu 2018 dopoledne se v Koncertním sále Pražské konzervatoře konal koncert vítězů VII. ročníku soutěže s květnatým názvem „Mladí pianisté hrají na klavír Steinway & Sons“. Přestože se jedná už o sedmý ročník, naše hudební veřejnost o této soutěži zatím mnoho neví. Přitom se jedná o záležitost značně atraktivní, která si bezesporu zaslouží naši pozornost.

Soutěž, jejíž první ročník se konal v roce 2012, je určená mladým klavíristům do jedenácti let, kteří spolu zápolí ve třech věkových kategoriích (I. kategorie do šesti let, II. kategorie sedm až osm let, III. kategorie devět až deset let) Pořadatelem soutěže je renomované žižkovské Gymnázium a hudební škola hl. m. Prahy, jejím exkluzívním patronem je firma Drnek Piana, výhradní český dovozce značek Steinway & Sons, Boston a Essex. Tato firma dává v každém ročníku absolutnímu vítězi jako hlavní cenu profesionální klavírní židličku a držitelům dalších cen desetiprocentní slevový kupon na nákup klavíru. Všichni soutěžící – ocenění i neocenění – dostávají pak ještě spoustu propagačních předmětů se soutěžním logem. Klání bylo od počátku určeno pouze žákům pražských hudebních škol, což jej značně handicapovalo. Po dvou velmi úspěšných úvodních ročnících počet účastníků rok od roku rapidně klesal a při pohledu zvenčí se zdálo, že celá akce brzy skončí pro nedostatek zájmu.

Vše se ale změnilo v letošním ročníku, kdy se organizačních záležitostí energicky ujala nová ředitelka soutěže Hana Dvořáková, klavírní pedagožka Gymnázia a hudební školy hl. m. Prahy. Otevřela tuto soutěž mladým klavíristům ze Středočeského kraje, radikálně inovovala sestavu soutěžní poroty, sehnala nové sponzory a postarala se o nápaditou grafickou podobu všech soutěžních materiálů.

Letošní steinwayovská soutěž se konala 18. května 2018 a probíhala – stejně jako předchozí ročníky – v krásném koncertním sále Gymnázia a hudební školy hl. m. Prahy, vybaveném výborným velkým Steinwayem. Zasoutěžit si přijelo bezmála padesát dětí z Prahy a ze Středočeského kraje. Úroveň soutěžních výkonů byla natolik vysoká, že v první kategorii byly uděleny tři první ceny, ve druhé kategorii bylo těch prvních cen dokonce šest, a tři první ceny byly rozdělené i mezi soutěžící ve třetí kategorii. Soudě podle skvělých výkonů na koncertě vítězů si všichni tito mladí klavíristé první ceny určitě zasloužili. Nezbývá tedy než popřát pořadatelům a organizátorům této soutěže, aby jim jejich nadšení a elán vydržely i do následujících let a aby příští ročníky steinwayovské soutěže byly stejně úspěšné jako ten letošní.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější