Mladí čeští akordeonisté sbírali úspěchy na světové soutěži Trophée Mondiale

Navzdory nepříznivým okolnostem se v listopadu a prosinci 2020 konal ve Francii sedmdesátý ročník akordeonové soutěže Trophée Mondiale. Toto klání, sdružující více než padesát států světa, pořádá světová akordeonová asociace Confédération Mondiale De L’Accordéon se sídlem ve Francii. Mladí čeští hudebníci letos ve třech kategoriích dosáhli na stupně vítězů, nejlepší hráčkou do 14 let byla Lucie Pudilová.

Jedná se o akordeonovou soutěž celosvětového charakteru, protože sdružuje více než padesát států světa včetně oficiálních delegátů z těchto států. Jednotlivé zúčastněné země organizují celostátní výběrová kola a vybírají nejtalentovanější akordeonisty, kteří budou reprezentovat jejich stát. Každý národní výběr má vlastní pravidla, pro Českou republiku vždy platila možnost účasti tří až čtyř kandidátů napříč všemi věkovými kategoriemi. Ročník 2020 byl ovšem ve všech ohledech specifický a bylo čistě v kompetenci delegátů nominovat akordeonisty podle svého uvážení i co do počtu, aniž by museli projít výběrovým kolem. Každý delegát musí mít přehled o současném světovém akordeonu a vybírá ho vedení soutěže na základě uměleckých a pedagogických úspěchů.

Protože z důvodu pandemie musela celá akce probíhat online, přihlásilo se rekordních 750 účastníků do 20 kategorií. Na vše dohlížela více než stočlenná porota složená z předních učitelů, skladatelů a interpretů, v čele s předsedou Richardem Gallianem. Výkony soutěžících se hodnotily na základě zaslaných videonahrávek. Systém hodnocení je také velmi specifický. V každé kategorii je minimálně 15 porotců, po obodování se dvě nejvyšší a nejnižší čísla škrtnou a získané body se vydělí zbylým počtem porotců. Dále nesmí porotce bodovat kandidáty ze svého státu, žáka, se kterým v minulosti spolupracoval atd. Zajímavostí je, že se boduje na dvě desetinná místa. Uchazeč tak může obdržet například 23,67 bodů z možných 25 bodů. Letošní ročník byl bodově tak vyrovnaný, že nezřídka dělilo prvních deset soutěžících třeba pouhého půl bodu. Díky partnerství s dalšími soutěžemi International Accordion Prize Of Castelfidardo (Itálie) a Internationaler Akkordeonwettbewerb Klingenthal (Německo) dostanou vítězové kromě finančního ohodnocení i nabídky honorovaných koncertů při těchto soutěžích.

Českou republiku reprezentovalo v divizi Open Trophée celkem třináct sólistů a jedna komorní hra (akordeon a klarinet). Po téměř dvaceti letech se mladí čeští hudebníci opět dostali na stupně vítězů, a to dokonce v trojnásobném zastoupení. V kategorii 14 a mladší zvítězila Lucie Pudilová ze Základní umělecké školy Hlinsko se ziskem 23,07 bodů, kterou připravovala paní učitelka Markéta Břízová. Na druhém místě v kategorii 18 a mladší skončil Martin Kot z Pražské konzervatoře s 23,48 body, kterého na soutěž připravoval pan profesor Ladislav Horák. Na třetím místě v kategorii 12 a mladší skončila Daniela Holá ze Základní umělecké školy J. S. Bacha Dobřany se ziskem 23,99 bodů, kterou na soutěž připravoval pan učitel Petr Vacek.

Gratuluji všem nadějným mladým muzikantům, kteří byli vybráni pro reprezentaci naší země a zanechali skvělý dojem z českého akordeonu. Moc děkuji jejich pedagogům, kteří s těmito talenty pracují i nad rámec svých povinností a připravují je na jejich budoucí hudební dráhu. Mám obrovskou radost a jsem pyšný na to, že se téměř po dvaceti letech dostala Česká republika opět na stupně vítězů, a dokonce v trojnásobném zastoupení. Přeji Vám všem hodně zdraví a doufám, že nám neusnete na vavřínech a budete se stále řídit příslovím že „Bez práce nejsou koláče“.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější