Mistrovské hudební kurzy ve hře na housle, violoncello a zpěvu

Mistrovské hudební kurzy ve hře na housle, violoncello a zpěvu pořádané houslařskou dílnou Jana B. Špidlena a o. s. Múzy se konají již třetím rokem a letos proběhnou ve dnech 25.-28. srpna 2014. V minulých letech byli našimi lektory houslisté Pavel Šporcl, Leoš Čepický, violoncellista Jiří Bárta, Tomáš Strašil, mezzosopranistka Dagmar Pecková a sólistka ND Andrea Kalivodová. Kurzy jsou určeny pro studenty konzervatoří, vysokých škol, ale také pro učitele ZUŠ, kteří se kurzů mohou zúčastnit pasivně, aby obohatili své pedagogické znalosti a zkušenosti. Výuka ve třídách na Gymnáziu a Hudební škole hl. města Prahy je však přístupná i veřejnosti.

Závěrečný koncert mistrovských kurzů bylo možné v loňském roce zorganizovat v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech, což nám umožnila spolupráce a záštita starostky MČ Praha 3 paní ing. Vladislavy Hujové. Jako organizátoři jsme byli velmi potěšeni milým ohlasem a uznáním, jak ze strany rodičů účinkujících studentů, ale i příchozích diváků, kterým byl umožněn vstup zdarma. Kostel byl zcela zaplněn sedícími, ale i stojícími posluchači. Vystoupení účinkujících v kostele bylo pomocí ozvučovací techniky přenášeno i do přilehlého parku. Celý průběh mistrovských kurzů i závěrečného koncertu je možné vidět na stránkách www.spidlen.housle.cz.

V letošním roce budou lektory na mistrovských kurzech Leoš Čepický ve hře na housle, Petr Šporcl, Tomáš Strašil ve hře na violoncello a výuky zpěvu se ujme uznávaný barytonista, sólista ND a vedoucí katedry zpěvu na AMU v Praze, pan docent Ivan Kusnjer. Výuka v letošním roce bude opět probíhat na Gymnáziu a Hudební škole hlavního města Prahy, Komenského nám., Praha 3 a bude přístupná veřejnosti. Vystoupení na závěrečném koncertě bude opět probíhat, stejně jako v předchozím roce, v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad ve čtvrtek 28. srpna v 19:30, kde studenti společně s lektory předvedou výsledky své intenzivní 4-denní práce. Každý z lektorů však vystoupí i sám v závěrečné části koncertu.

Zajímavým bonusem závěrečného koncertu také bude vystoupení Wihanova kvarteta, které zahraje 1 větu z díla Josefa Suka: Meditace na staročeský chorál Svatý Václave. Všichni hráči budou výjimečně u této příležitosti hrát na nově zhotovený smyčcový kvartet z dílny mistra houslaře a organizátora mistrovských kurzů Jana B. Špidlena.

Sdílet článek: