pondělí, 14. leden 2019

Mimořádný cyklus Janáčkovy filharmonie představí hostující dirigenty v Opavě

Napsal(a) 

Chuhei Iwasaki, foto Martin Kábrt Chuhei Iwasakifoto: Martin Kábrt

Janáčkova filharmonie Ostrava připravila ve spolupráci se statutárním městem Opava a Moravskoslezským krajem pro všechny milovníky vážné hudby abonentní cyklus symfonické hudby v Opavě, který rozšíří dosavadní kulturní nabídku města o čtyři mimořádné symfonické koncerty ročně. Filharmonie tak navazuje na tradici, která v Opavě v minulosti již byla: do města přijede velké symfonické těleso společně s renomovanými českými i zahraničními sólisty a dirigenty jako jeho hosty. Všechny čtyři koncerty budou realizovány v prostoru kostelu sv. Václava.

První abonentní koncert odstartuje ve středu 10. dubna 2019 s klasicky laděným programem – zazní Beethovenův 4. klavírní koncert s opavským rodákem, pianistou Lukášem Vondráčkem a Čajkovského šestá symfonie zvaná „Patetická“. Janáčkova filharmonie ji zahraje pod taktovkou estonského dirigenta Mihhaila Gertse. Druhý koncert 28. května bude výlučně symfonický a ponese se v duchu česko-německého romantické školy období 19. století. Filharmonikové se zhostí první řady Slovanských tanců Antonína Dvořáka a interpretačně nelehké čtvrté symfonie německého skladatele Johanesse Brahmse v hudebním nastudování španělského dirigenta Sergio Alaponta.

V pořadí třetí abonentní koncert 24. září nabídne monumentální Beethovenovu 9. symfonii za spolupráce Filharmonického sboru Brno a pod taktovkou Václava Lukse. Na programu závěrečného abonentního koncertu 30. října zazní velkolepý violoncellový koncert Grand concerto z pera Jacquese Offenbacha v podání Petra Nouzovského. Šostakovičovou devátou symfonií pod vedením dirigenta japonského původu Chuhei Iwasakiho se uzavře program posledního abonentního koncertu.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.