Milovníci sólového klavíru si přijdou na své: Přední český klavírista Ivo Kahánek ozdobí řadu recitálů Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK se hlásí k začátku Roku české hudby nejenom lednovými orchestrálními koncerty, ale také prvním z letošních klavírních recitálů z cyklu Světová klavírní tvorba . Ve Dvořákově síni Rudolfina vystoupí v sobotu 11. ledna mladý český klavírista Ivo Kahánek , jeden z nejpozoruhodnějších hudebníků své generace, absolutní vítěz soutěže Pražského jara z roku 2004 a držitel řady ocenění z prestižních mezinárodních soutěží v zahraničí.

Ivo Kahánek přednese zajímavý a neohraný český repertoár: Osm preludií Miloslava Kabeláče a Sonátu pro klavír Bohuslava Martinů. A aby dostál názvu cyklu Světová klavírní tvorba, zařadil do programu také Partitu B dur Johanna Sebastiana Bacha a výběr z Preludií Sergeje Rachmaninova.

Rozhodně nevšední je uvedení Kabeláčova cyklu, který patří k málo uváděným, ale posluchačsky velmi vděčným dílům.  Miloslav Kabeláč patří k předním českým skladatelům 20. století, jeho hlavním médiem se stala symfonická hudba, má však ve své tvorbě řadu pozoruhodných klavírních skladeb. Zajímavostí a zároveň českou souvislostí v případě sonáty Bohuslava Martinů je její věnování Rudolfu Serkinovi, mimořádnému pianistovi původem z rusko-židovské rodiny, narozenému v Chebu. Serkin, který za války emigroval do USA a měl zde výtečnou kariéru, zařazoval tuto sonátu do svých programů.

Klavírista Ivo Kahánek píše svým chystaným recitálem již druhý příběh v cyklu FOK. V roce 2011 přislíbil účinkování během jednoho dne poté, co kvůli nemoci původně plánovaný klavírista. Předvedl excelentní výkon, který byl odměněn bouřlivou odezvou v publiku. Po koncertě následovala téměř hodinová autogramiáda ve foyer Rudolfina.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zve na autogramiádu Ivo Kahánka také v sobotu 11. ledna po koncertě v Rudolfinu.

Sdílet článek: