Michal Sedláček bude novým koncertním mistrem PKF — Prague Philharmonia

Od nové sezony bude mít PKF — Prague Philharmonia nového koncertního mistra. Vedle Jana Fišera a Romany Špačkové jím bude současný koncertní mistr Plzeňské filharmonie Michal Sedláček. Po roční zkušební době bude o setrvání Michala Sedláčka na pozici koncertního mistra hlasovat celý orchestr.

Jsem velmi ráda, že tým koncertních mistrů doplní právě Michal Sedláček. Věřím také, že bude skvěle fungovat spolupráce nejen s ostatními koncertními mistry, ale i s celým orchestrem. Již se těším na jeho první koncert v nové roli,“ říká Kateřina Kalistová, ředitelka PKF — Prague Philharmonia. „Je to největší výzva v mém dosavadním profesním životě – být po boku mimořádných osobností a součástí nejlepší komorní filharmonie u nás,“ dodává Michal Sedláček.

Michal Sedláček vystudoval na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění v Praze pod vedením profesora Jindřicha Pazdery. Je držitelem řady cen z národních i mezinárodních soutěží. Zúčastnil se též soutěže Yehudi Menuhina v Londýně a v roce 2007 zvítězil na Mezinárodní houslové soutěži Leoše Janáčka v Brně. Dva roky poté obdržel první cenu na soutěži Bohuslava Martinů v Praze, kde zároveň získal cenu za nejlepší provedení skladby Bohuslava Martinů.

V roce 2003 mu byl umožněn letní prázdninový pobyt v Meadowmount School of Music v americkém státě New York, kde studoval u Stephena Shippse. Od roku 2005 se pravidelně účastnil Mezinárodní hudební akademie v Plzni, zde následně v letech 2009–2011 působil jako asistent pedagogů. Absolvoval masterclassy u různých světových houslistů, jako je Ilya Kaler, Rodney Friend, Ulf Hoelscher nebo Ruggiero Ricci. Dlouhodobě spolupracuje s klavíristou Maximem Averkievem, s nímž natočil kompletní dílo pro housle a klavír Franze Schuberta v Českém rozhlase Plzeň. V roce 2007 obnovil tradici Sedláčkova kvarteta, kde zastává pozici primária. V srpnu roku 2016 se stal koncertním mistrem Plzeňské filharmonie. Předtím krátce působil ve stejné funkci v Karlovarském symfonickém orchestru. Od roku 2018 pedagogicky působí na Konzervatoři v Plzni. Hraje na nástroj svého otce, houslaře Petra Sedláčka.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější