Mezinárodní varhanní festival představí českému publiku severskou hudbu

18. ročník Mezinárodního varhanního festivalu, který se koná od 1. srpna do 19. září v bazilice sv. Jakuba v Praze, nabídne pražskému publiku osm čtvrtečních večerů plných objevné dramaturgie a nových hudebních zážitků.

„Jednotlivé recitály budou vždy tematicky zaměřené, například Hans Fagius se ve svém programu zaměří na symfonický styl ve varhanní literatuře (snaha o napodobení zvuku velkého symfonického orchestru). Zahraje dílo švédského autora H. Fryklöfa a 5. symfonii francouzského autora a tvůrce symfonického slohu Ch. M. Widora,“ přibližuje letošní ročník Irena Chřibková , titulární varhanice baziliky sv. Jakuba a zakladatelka společenství Audite Organum (Poslouchejte varhany), které festival pořádá.

„Pro velký ohlas z minulého ročníku jsme opět do programu festivalu zařadili i večer plný improvizace. Tentokrát v podání zkušeného polského interpreta Juliana Gembalského , “ dodává Irena Chřibková.

Jakob Lorentzen , varhaník z Dánska, představí hudbu severu a Francie, finský interpret Jan Lehtola si připravil kontrastně laděný program sestavený z poetických skladeb a virtuozních kusů svých krajanů. Mladá nadějná umělkyně z Litvy zase výběr ze skvostů německé hudby. Podrobnosti programu stejně jako životopisy vystupujících umělců najdete v příloze.

Festivalové koncerty začínají vždy od 19.00 hodin. Publikum bude moci díky projekci živého videozáznamu na plátno umístěné v přední části lodi chrámu sledovat interprety při hře. Jedna ze tří kamer bude snímat i pohyby nohou po pedálech, což při běžných varhanních koncertech není možné vidět.  

Sdílet článek: