Mezinárodní skladatelská soutěž Musica nova vyhlásila vítěze, včetně těch nejmladších. Koncert laureátů proběhne on-line

Ve dnech 20.–22. 11. 2020 se uskutečnil 29. ročník Mezinárodní kompoziční soutěže zvukové tvorby, poprvé zcela distančně. Účastnilo se 81 autorů z 23 zemí Evropy, Severní i Jižní Ameriky, Asie a Austrálie. Letos se sedmým rokem hodnotilo také přidružené kolo soutěže pro nejmladší České ucho, které bylo pilotním projektem Roku české hudby 2014. Koncert vítězů se uskuteční v pátek 11. prosince ve formě live streamu na YouTube kanálu Musica nova.

Soutěž je zaměřena na tzv. sonic art, ve kterém se koncentrují jak skladatelské, tak technologické dovednosti. Hodnotí se především kreativita, řemeslné zvládnutí je samozřejmou podmínkou. Soutěží se ve dvou kategoriích: čistě studiové zvukové tvorby (kategorie A) a tvorby s živě prováděnou složkou (kategorie B). Soutěž má speciální české kolo a přidruženou soutěž pro nejmladší amatéry České ucho. Ve studiové tvorbě kategorie A bylo hodnoceno jednašedesát skladeb, v kategorii s živou složkou dvacet.

Soňa Vetchá

V kategorii čistě studiové zvukové tvorby (A) zvítězil Brit působící i na Novém Zélandě John Young se skladbou Abwesenheit, čestné uznání získal Brit David Holland se skladbou First Rituals. Finalisty jsou Kanaďan Rodney Duplessis, Řek Apostolos Loudopoulos, Kanaďan irského původu James O’Callaghan, Britka Louise Rossiter a Belgičanka Annette Vande Gorne. V kategorii B pro live elektroniku nebo nástroje/hlasy a elektroniku zvítězil Kanaďan Gilles Gobeil se skladbou Sentinelle, čestné uznání získal Brazilec Levy Oliveira se skladbou Mysteries of the Unseen. Finalisty jsou Andrea Gutteres z Austrálie, Čech Slavomír Hořínka a Polák působící v USA Krzysztof Wolek.

V českém kole v kategorii zvukové tvorby se stali finalisty Michal Bartoš, Tomáš Pernický a Kamil Remeš. První místo získal Slavomír Hořínka se skladbou Murmurings, druhé místo získala Soňa Vetchá se skladbou Solo is solo? Oba ocenění soutěžili v kategorii B, v kategorii A nebyla cena udělena. V první věkové kategorii do 13 let Českého ucha se stali finalisty jedenáctiletý Jáchym Jírovec se skladbou Veselice, třináctiletý Alexander Paz se skladbou Iluminacion a jedenáctiletý Denis Zeman se skladbou Crazy Homer. V kategorii od 14 let čtrnáctiletý Milan Tuček s kompozicí Cosmic Modulator, patnáctiletý Martin SoukupPrehistoric World a patnáctiletý Emil Kuskuldin s kompozicí Beyond the Grave.

Soutěžní skladby hodnotila mezinárodní porota ve složení: americká skladatelka a prof. Elizabeth Anderson působící aktuálně v Belgii, slovenský skladatel a broadcaster Juraj Ďuriš (předseda), Lenka Dohnalová, muzikoložka a manažerka soutěže, německý skladatel a klavírista Rainer Buerck, skladatel a pedagog FAMU Pavel Kopecký, profesor University v Edinburghu Peter Nelson, skladatel Rudolf Růžička, skladatel a pedagog University v Aberdeenu Peter Stollery. Skladatelskou soutěž Musica nova pořádá Společnost pro elektroakustickou hudbu pod záštitou České hudební rady.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější