Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka se odkládá na příští rok

Organizátoři Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka oznámili odložení letošního ročníku soutěže. Pravidelné setkání mladých zpěváků, které mělo letos proběhnout po pětapadesáté, se odkládá na příští rok. „Přestože jsme se připravovali na 55. ročník Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka již od konce minulého roku, po zvážení všech skutečností jsme dospěli k mimořádnému rozhodnutí,“ uvedl ředitel soutěže Alois Ježek.

Průzkumem jsme zjistili, že nejistota v účasti zahraničních pěvců díky celosvětové pandemii koronaviru je velmi vysoká a vzhledem k mezinárodnímu charakteru akce by utrpěla prestiž soutěže, její autorita, ale především rozpočet projektu, který významně ovlivňuje příjem od zahraničních soutěžících. Mezinárodní pěvecké centrum Antonína Dvořáka je obecně prospěšnou společností, která nedisponuje finančními prostředky, které by pokryly jakoukoli ztrátu,“ vysvětluje Alois Ježek. Místo tradiční soutěže se v původním termínu symbolicky uskuteční slavnostní koncert, jehož program bude teprve zveřejněn.

Na současnou situaci musejí přirozeně reagovat i další mezinárodní pěvecké soutěže. Na příští rok byla odložena například Mezinárodní soutěž pro mladé operní pěvce Zinky Milanov. Do poloviny června čeká s rozhodnutím Mezinárodní pěvecká soutěž Hanse Gabora Belvedere, jejíž finálová kola se mají konat v říjnu. Změnu naopak dosud neohlásila ani Operalia, která plánuje letošní ročník v Tel Avivu (22. – 28. 10.), ani Mezinárodní soutěž Jeleny Obrazcové, která se má uskutečnit v Petrohradu od 6. do 12. června. Relativně bez starostí mohou být zatím soutěže, které se konají jednou za dva roky a jejichž další ročník připadá na rok 2021 – mezi ty patří například Mezinárodní pěvecká soutěž královny Sonji v Oslu nebo BBC Cardiff Singer of the World.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější