Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka 2022 zve na velké symfonické koncerty i recitály mladých talentů

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka představuje pro letošní ročník pestrý program. Od 29. května do 1. července 2022 se diváci mohou těšit na tři desítky festivalových akcí v šesti městech Moravskoslezského kraje. Pomyslnou programovou osu tvoří velké symfonické koncerty zahraničních těles – Záhřebské filharmonie nebo Čajkovského symfonického orchestru v čele s legendárním ruským dirigentem Vladimirem Fedosejevem. V recitálech letos vystoupí nadějní mladí interpreti – violoncellista Zlatomir Fung z USA, kytarista Miloš Karadaglić původem z Černé Hory nebo francouzský cembalista Jean Rondeau, který je zároveň rezidenčním umělcem festivalu. Na programu je ovšem také folklór, jazz, drama či balet.

Po omezeních, která poznamenala poslední dva festivalové ročníky, letos představujeme program v jeho tradiční plné podobě. Kromě hudebních událostí nejen klasické hudby letos plánujeme také široký doprovodný program – výstavy, prohlídky, debaty a matiné s umělci, a chybět nebude také program pro rodiny a děti. Věříme, že naplníme očekávání publika a Janáčkův festival opět dostojí své pověsti jedné z nejdůležitějších kulturních a společenských událostí přesahující hranice našeho kraje,“ říká Jaromír Javůrek, ředitel MHFLJ.

Mezi nejdůležitější body programu patří symfonické koncerty. Pod taktovkou Tomáše Netopila, prezidenta festivalu, se 21. června představí Záhřebská filharmonie a sólista Jean Rondeau s francouzským repertoárem. Očekávanou událostí nadcházejícího festivalu je pak „návrat“ dirigenta Vladimira Fedosejeva, který se po třiceti devíti letech vrátí se svým Velkým symfonickým orchestrem P. I. Čajkovského z Moskvy do festivalové Ostravy, ve které před mnoha lety zahájil svou zahraniční kariéru. 16. června zde provedou program Čajkovského a Janáčka.

Vladimir Fedosejev, foto Vladimir Orlov Sayt

Charakteristickým znakem letošního festivalu je množství talentovaných interpretů, kteří již ve svém mladém věku dosahují mezinárodního věhlasu. Mimo Jeana Rondeau, jednoho z předních cembalistů současnosti, festival uvítá také violoncellistu Zlatomira Funga z USA, nejmladšího vítěze Čajkovského soutěže v Moskvě v celé její historii, nebo Miloše Karadagliće, žádaného koncertního kytaristu původem z Černé Hory.

Na festivalových prknech se pak každoročně publiku představují interpreti spojení s Janáčkovým krajem; letos to bude například Beata Hlavenková, zpívající klavíristka, aranžérka a skladatelka, která se stala držitelkou Ceny Anděl 2019 v kategorii sólová interpretka, operní zpěvačka Patricia Janečková, která v roce 2014 vyhrála mezinárodní pěveckou soutěž liturgické hudby Concorso Internazionale „Musica Sacra“ v Římě, nebo klavírista Marek Kozák, laureát prestižní Mezinárodní klavírní soutěže Gézy Andy v Curychu 2021.

Mezi doprovodné akce bude i letos patřit rodinný víkend na Hukvaldech s workshopy pro děti. Během celého festivalu se také uskuteční řada debat a setkání s umělci a interprety v koncertních sálech i festivalových kavárnách, prohlídka hradu Hukvaldy, výstava „František Podešva – připoután šťastným odevzdáním“ v ostravské Galerii výtvarného umění a další.

Patricia Janečková, foto Lukáš Kaboň

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka ovšem není jen festivalem klasické hudby – milovníci jazzu se mohou těšit na jazzový podvečer s Robert Balzar Triem a obdivovatelé tance na „taneční hostinu“ v podání baletního souboru Národního divadla moravskoslezského. Folklórní večer obstará v hukvaldské oboře Vojenský umělecký soubor Ondráš. Na hudební drama Kantáta s hvězdným hereckým i hudebním obsazením se mohou diváci těšit v Divadle Mír.

Důležitou součástí festivalu je program pro odbornou veřejnost – letošní historicky druhý mistrovský kurz MHFLJ zaštítí houslista Ivan Ženatý. Ani letos nebude chybět koncert oceněných skladeb soutěže Generace – mezinárodní soutěže pro skladatele do 30 let.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější