Mezinárodní festival židovské hudby MAŽIF uvede premiéru symfonického díla Biblické ženy

Židovská hudba v průběhu staletí prošla obrovským vývojem, do něhož nesmírně krutě zasáhl holocaust a pogromy židovského národa. Festival Mažif pořádá spolek Muzika Judaika, jenž v souladu se svým posláním propojuje zahraniční a českou společnost a buduje vzájemné porozumění mezi národy. Jedním ze závažných podnětů této pořadatelské snahy je skutečnost, že v Evropě opět velmi výrazně sílí antisemitismus a cílem spolku je reagovat na vnější události, historické souvislosti i náhodné situace. Spojením různých uměleckých prostředků vzniká festival, který je současně i mementem za svobodu, nezávislost, respekt a toleranci k lidem různých etnik. 

Vila MadalenaKaždoročně má na MAŽIFu premiéru symfonické dílo věnované významné události či osobnosti z bible a židovské historie. Předchozí ročníky tak hudebně připomínaly třeba Krále Šalomouna, Franze Kafku či sira Nicholase Wintona. Letos půjde o světovou premiéru symfonické svity hudebního skladatele Jaromíra Vogela Biblické ženy. V Českém muzeu hudby ji 5. dubna provede rozšířený symfonický orchestr, Pražští pěvci a smíšený česko-německý sbor. Návštěvníci se letos dále mohou těšit na komorní trio Chazor, umělkyně arménského původu Karin Sarkisjan, koncert pro dvě violoncella Jiřího Hoška a Dominiky Weiss-Hoškové, vídeňské duo Vila Madalena či sefardské písně v podání souboru Tra – La.

Festival také doplní dvě doprovodné výstavy a celý program je veřejnosti přístupný zdarma. Bližší informace jsou k nalezení na facebookové stránce festivalu.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější