Massenetův Werther s Bergerem nebo Pučálkovou po 80 letech v ND

Opera Julese Masseneta na motivy Goethova románu Utrpení mladého Werthera se vrací v premiérách 7. a 9. června 2018 na jeviště Národního divadla v Praze po bezmála osmdesáti letech.

Současná inscenace režiséra Willyho Deckera měla svoji premiéru 14. ledna 1996 v Het Muziektheater (Nederlandse Opera) v Amsterdamu. Následně byla nastudována v divadlech v Oper Frankfurt, Opéra Lyon, Teatro dell’Opera v Římě a Gran Teatre del Liceu v Barceloně. Hudebního nastudování se ujal umělecký ředitel Opery Národního divadla Petr Kofroň, režie pražského nastudování se chopil Stefan Heinrichs. Scénu a kostýmy navrhl Wolfgang Gusssmann. V rolích ústřední dvojice se představí v alternacích Peter Berger a Richard Samek v roli Werthera a v roli Charlotty vystoupí Veronika Hajnová, Štěpánka Pučálková a Michaela Zajmi.

Massenetovou předností je široký symfonický podklad děl pracující s příznačnými a zvukomalebnými motivy,“ říká představitel titulní role Peter Berger: „Dokázal střídat nálady nesmířeně melancholické, sentimentální, lyrické s delikátní dynamikou, na mě působící jak meditativně tak dramaticky. Další předností je jeho psychologické chápání postav a jejich detailní zpracování.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější