Martina Janková se na novém albu vrátí ke svým hudebním začátkům

Sopranistka Martina Janková, barytonista Tomáš Král a klavírista Ivo Kahánek spolu nahráli album, sestavené z moravských a ukvalských písní Leoše Janáčka, jež Supraphon vydá na CD i digitálně v pátek 18. září 2015.

„Janáčkovy písně jsou velmi jemnou a citlivou úpravou původních lidových písní, které vášnivě sbíral. Dostal se při tom i do Frýdlantu nad Ostravicí, ze kterého pocházím a kde jsem i já měla možnost již ve svých čtyřech letech od úžasných muzikantů – rodiny Kotků, poznat spoustu těchto nádherných písní u cimbálu a naučit se jim. Janáček o svém setkáni s Ignácem Kotkem (z jehož tradice vycházím i já) píše ve svém fejetonu, ve kterém své inspirační prameny popisuje a jmenuje při tom rodinu Kotkovu na prvním místě. Jsem nesmírně ráda, že se tato originální hudební krása dodnes dochovala, i když již tradice lidových písní „nevoní“ tak silně. Díky těmto písním jsem se vlastně začala hudbě věnovat profesionálně. Již tam mě to chytilo a už nepustilo,“ uvedla Martina Janková.

Klavírista Ivo Kahánek dodává: „Nikdy mě nepřestane překvapovat a uchvacovat fantazie a proměnlivost, s níž Janáček složil doprovody k jednotlivým písním; snoubí se v tom nezměrný talent skladatele a zkušenost folkloristy s citem prostého Moraváka.“

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější