Marek Vrabec končí ve vedení Dvořákovy Prahy. Proč?

Jedenáctým ročníkem festivalu Dvořákova Praha vyvrcholila éra, ve které připravoval program a celou koncepci tým vedený uměleckým ředitelem Markem Vrabcem. Dnes to oznámilo vedení festivalu prostřednictvím tiskového servisu.

Já bych použil slova Antonína Dvořáka, který studentům Pražské konzervatoře na jedné ze svých přednášek řekl: ´Mít krásnou myšlenku, to není nic tak zvláštního. Myšlenka přijde sama sebou a je-li pěkná a veliká, není to zásluhou člověka. Ale pěkně myšlenku provést a něco velikého z ní udělat, to je právě to nejtěžší, to je právě – umění!´ Já bych k tomu dodal, že týmu Marka Vrabce se podařilo přeměnit krásnou myšlenku v opravdové umění,“ uvedl ředitel Akademie klasické hudby Robert Kolář.

Otázkou ale zůstává, jaké důvody stojí za ukončením Vrabcova angažmá v uměleckém vedení. Festival pod jeho řízením přestal být pouze výkladní skříní známých jmen bez ohledu na hlubší umělecké kvality. Zejména poslední ročník se setkal s velkým ohlasem u širší veřejnosti i mezi odborníky, kteří oceňovali nekompromisní a nápaditou dramaturgii, fokus na uvádění Dvořákovy hudby v souvislostech. Prosperující festival tedy náhle mění směr a není jasné, kam a proč.

Podle oficiálního vyjádření Roberta Koláře dojde v příštích měsících ke změně pojetí celé Akademie klasické hudby. „Díky přízni rodinné nadace Karel Komárek Family Foundation můžeme v dalších letech nejen nadále rozvíjet festival Dvořákova Praha a nasměrovat ho mezi významné celoevropské projekty, ale pečovat o odkaz jednoho z největších světových skladatelů daleko soustavněji,“ oznámil Robert Kolář s tím, že v příštích týdnech oznámí Akademie klasické hudby nové aktivity a projekty zaměřené nejen na rozvoj odkazu Antonína Dvořáka. Na vyjádření ohledně konkrétních důvodů ukončení Vrabcova uměleckého vedení dosud čekáme.

Souběžně s oznámením změn v oblasti uměleckého týmu zveřejnili organizátoři některé položky programu Dvořákovy Prahy 2019, který vznikal ještě pod vedením Marka Vrabce. Přijede Izraelská filharmonie, kterou povede během posledního společného turné dirigentská legenda Zubin Mehta, dohodnuta je účast houslisty Gila Shahama, který bude kurátorem komorní řady festivalu, do Prahy přijede s recitálem klavírista Ivo Pogorelič. Vůbec poprvé bude uvedena první verze Dvořákovy opery Král a uhlíř.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější