Magdalena Kožená založila nadační fond, cítí potřebu podporovat české ZUŠky

Mezzosopranistka Magdalena Kožená založila nadační fond s cílem zviditelnit základní umělecké školy a podpořit ZUŠ v jejich nadstavbových aktivitách.

Základní umělecké školy tvoří kořeny naší kulturnosti, naší lásky k umění. Ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat,“ shrnula své důvody k založení fondu Magdalena Kožená.

Hlavní cíle nově vzniklého fondu jsou zviditelnění systému ZUŠ a jejich přiblížení veřejnosti, představení ZUŠ jako prostředí pro vyhledávání, rozvoj a podporu dětských talentů a také podpora ZUŠ při vytváření vlastních projektů a při komunikaci s rodiči a veřejností. Nadační fond Magdaleny Kožené má podporu Asociace základních uměleckých škol ČR (AZUŠ ČR). Koordinací spolupráce byl pověřen člen rady AZUŠ a ředitel brněnské ZUŠ Smetanova Petr Karas, který k založení fondu řekl: „Vznik Nadačního fondu Magdaleny Kožené velmi vítáme a jsme vděčni za tuto podporu naší činnosti. Základní umělecké školy dotvářejí osobnost jedince po stránce estetické i etické, a mají tedy nezastupitelnou funkci ve výchově a vzdělávání.

Magdalena je nejen vynikající umělkyní, ale především vnímavou osobností. Její nadační projekt velmi přesně cílí do oblasti vzdělávání, která si zaslouží plnou pozornost celé společnosti,“ ocenil nadační ideu generální ředitel České filharmonie David Mareček, který se stal spolupatronem projektu.

Zakladatelkou a patronkou fondu je Magdalena Kožená, spolupatronem generální ředitel České filharmonie David Mareček, který je zároveň členem správní rady. Členy správní rady jsou dále David Dittrich, ředitel MFH Concentus Moraviae, Dana Syrová, dlouholetá bývalá ředitelka MHF Struny podzimu, zakladatelka Aficionado, Kateřina Kalistová, náměstkyně ministra kultury, Dana Prudíková, náměstkyně ministryně školství, a Zdena Kachlová, ředitelka Central European Music Agency. Garanty za ZUŠ jsou Vojtěch Fröhlich (ZUŠ Na Popelce, Praha 5) a Pavel Borský (ZUŠ V. Kaprálové, Brno).

Startovní společenskou událostí nadačního fondu bude slavnostní galakoncert ve Dvořákově síni Rudolfina 26. února, kde Magdalenu Koženou doprovodí orchestr La Cetra Barockorchester Basel pod taktovkou Andrey Marconiho, část programu se odehraje ve scénickém provedení v režii Ondřeje Havelky. Společně nabídnou program vystavěný na kontrastu barokních skladeb a děl současných autorů. Cílem večera je oslovit donátory, které myšlenka fondu zaujala, chtějí o ní vědět více a mají zájem další kroky fondu sledovat. Magdalena Kožená a Andrea Marcon vystoupí bez nároku na honorář, stejně tak moderátor večera Marek Eben se vzdává svého honoráře ve prospěch fondu. Na koncert je ještě možné zakoupit donátorské vstupenky, další informace naleznete na stránkách kozena.cz.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější