Magdalena Kožená v Brně podpoří benefičním koncertem české ZUŠ

Mimořádný benefiční koncert připravila mezzosopranistka Magdalena Kožená společně s Brnem – městem hudby UNESCO a festivalem ZUŠ Open. Písňový recitál proběhne v pondělí 13. prosince v brněnském Besedním domě a pro zájemce bude k dispozici i jako živý videopřenos. Účelem večera je podpora jedinečného tuzemského systému základních uměleckých škol.

V pondělí 13. prosince od 19.00 hodin vystoupí Magdalena Kožená v Besedním domě ve svém rodném Brně. Půjde o její jediné letošní vystoupení v České republice. Doprovodí ji klavírista Ohad Ben-Ari; společně přednesou písně Bohuslava Martinů, Antonína Dvořáka, Johannesa Brahmse a Modesta Petroviče Musorgského. Symbolickou ouverturou večera věnovaného podpoře tuzemských ZUŠek se stane vystoupení dvanáctileté talentované klavíristky Nory Lubbadové, žákyně ZUŠ Olešská a zároveň absolventky Akademie MenART. Tento stipendijní program patří společně s úspěšným celorepublikovým festivalem ZUŠ Open k hlavním projektům Nadačního fondu Magdaleny Kožené.

Nora Lubbadová, foto Zdeňka Hanáková

Dlouho jsem uvažovala, v jaké oblasti bych mohla smysluplně uplatnit své zkušenosti a kontakty, a čím dál tím více se utvrzuji v tom, že moje rozhodnutí zaměřit pozornost a úsilí na ZUŠky bylo správné,“ vrací se Kožená k roku 2016, kdy založila Nadační fond věnující se podpoře a zviditelňování tuzemského unikátního systému základního uměleckého školství. Ten je ve světovém měřítku naprosto ojedinělý: za velmi nízké školné poskytuje téměř půl milionu našich dětí a teenagerů mimořádně vysokou úroveň výuky, a to napříč celou republikou.

Zpětně mohu prohlásit, že rozhodnutí věnovat se uměleckému vzdělávání bylo jedním z nejlepších kroků v mém životě,“ dodává Kožená. „Pokud děti mají příležitost nenásilně a příjemně kultivovat svoje nadání a zájmy, odráží se to na spokojenosti nejen jejich, ale také jejich rodin, okolí a potažmo celé naší společnosti. Pochopitelně i tento vynikající systém má svá úskalí, a právě v jejich zvládání se snažíme ZUŠkám pomáhat, aby mohly fungovat co nejkvalitněji. Je zapotřebí na význam ZUŠek neustále upozorňovat a nebrat je jako samozřejmost,“ zdůrazňuje Kožená, která brněnským koncertem navazuje na úspěšnou loňskou benefici konanou za stejným účelem v pražském Rudolfinu.

Protože je koncert v Besedním domě již vyprodán, rozhodli se organizátoři nabídnout zájemcům také live stream: celý slavnostní večer bude živě přenášen na facebookových profilech Brna – města hudby, Magdaleny Kožené, projektu ZUŠ Open, Brněnských Vánoc a řadě dalších.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější