Magdalena Kožená a Collegium 1704 zahájí festival Lípa Musica

V pondělí 17. září bude zahájena hlavní koncertní řada 17. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. V Městském divadle v Jablonci nad Nisou se v programu s názvem Il Giardino degli sospiri představí mezzosopranistka Magdalena Kožená společně s Collegiem 1704 Václava Lukse. Operní galavečer nabídne ukázky z italské barokní opery i z kantát Georga Friedricha Händela.

„Vystupování v regionech považuji za velice důležitou věc, protože si myslím, že spousta lidí, kteří milují umění, nebydlí ve velkých městech, a ne všichni mají možnost si zajet na koncert, je tedy důležité za nimi také někdy zavítat. Zvláště v naší vlasti je to pro mě vždy velice specifická, srdeční záležitost, protože cítím přízeň publika nejsilněji. Na koncert v Jablonci nad Nisou se tedy velice těším,“ říká Magdalena Kožená a k programu doplňuje: „Já jsem typ člověka, který rád objevuje a rád představuje věci, které nejsou tolik známé. Společně s Václavem Luksem jsme sestavili program velice ojedinělý, protože některé skladby byly teprve nyní objeveny v archivu v Neapoli, takže se vlastně možná od doby baroka vůbec nehrály. Tento program budeme poté i nahrávat. Zazní tam opravdu velmi mnoho novinek. V podstatě i zařazené dvě kantáty od Händela jsou spíše neznámé. Myslím, že to bude program opravdu ojedinělý.“

17. ročník festivalu Lípa Musica nabízí letos 23 akcí na 17 místech Libereckého, Ústeckého kraje a v saském pohraničí a bude probíhat až do 28. října s tradičním epilogem Má to smysl! ve spolupráci se ZUŠ Česká Lípa, který se bude konat 8. a 9. listopadu 2018. Dramaturgicky zůstává festival věrný své ideji prohloubení česko-německého kulturního dialogu a prezentaci vybraných interpretů z ČR i zahraničí. V roce stého výročí založení Československa vyčlenil též řadu pěti koncertů s doprovodnou besedou, jimiž akcentuje tento významný dějinný moment. Festivalový program nabídne hudbu klasickou, kterou doplní koncerty přesahující do žánru world music a taneční představení. Česko-německá spolupráce bude pokračovat pořádáním pěti koncertů v Německu, s návratem do Bautzenu a Schirgiswalde, a zařazením čtyř projektů s německými hosty. Mezi hvězdy letošního ročníku se kromě Magdaleny Kožené řadí Pavel Haas Quartet, klavírista Lukáš Vondráček, hornista Radek Baborák a němečtí hosté – hráčka na theremin Carolina Eyck, vokální ansámbl Sjaella či Srbský národní soubor.

Sdílet článek: