Listopadové Hudební výlety budou ve znamení Myslivečka, Mozarta, Bacha i Dvořáka

Václav Luks a Luca Giardini, klarinetisté Nicola Bulfone a Igor Františák se Zemlinského kvartetem, nebo basista Martin Gurbaľ se Stadlerovým klarinetovým kvartetem – koncerty těchto a dalších interpretů se uskuteční od 4. do 25. listopadu po celém Moravskoslezském kraji v rámci Hudebních výletů Svatováclavského hudebního festivalu.

Nicola BulfoneNa novém filmu o Il Boemo – Příběh Josefa Myslivečka se vedoucí Collegium 1704 Václav Luks podílel v roli dirigenta a hudebního poradce, Luca Giardini pak jako houslista. Nyní se na Hudebních výletech SHF společně představí jako interpreti na cembalo a barokní housle v programu, který poodhalí genialitu českého autora v setkání s hudební genialitou jeho přítele Mozarta. Jejich vztah přibližuje Václav Luks následovně: „Josef Mysliveček se s oběma Mozartovými setkal v srpnu 1770 v Boloni a stal se jejich blízkým přítelem, což nejlépe dokresluje jejich vzájemná korespondence mezi lety 1770 až 1778. V jednom z dopisů Wolfgang o Myslivečkovi píše: ,Vyzařuje z něj oheň, duch a vitalita‘. Wolfgang se stal vášnivým obdivovatelem svého staršího přítele. A Myslivečkovo skladatelské umění mělo významný vliv nejen na mladého Mozarta, ale i na rozvoj tzv. italského klasicismu.“ Koncerty proběhnou v sobotu 4. 11. (18:00) v kostele sv. Ducha v Ostravě-Zábřehu a v neděli 5. 11. (16:00) v Sala terreně v zámku Nová Horka u Studénky.

Energická souhra – to je jedním dechem mozartovský program evropsky uznávaných klarinetistů Nicoly Bulfoneho (Itálie) a Igora Františáka se Zemlinského kvartetem, na jehož konci zazní nejznámější klasicistní klarinetový kvintet, který se vyznačuje „absolutním“ pojetím komorní hudby v ryze moderním slova smyslu – v exponování klarinetu v rovnocenném dialogu s dalšími nástroji. Dýchá tichou vyrovnaností i radostnou pohodou, stejně jako jeho interpreti. Koncerty se uskuteční ve čtvrtek 9. 11. (18:00) v akusticky vyladěném Komorním sále Fakulty umění Ostravské univerzity a v pátek 10. 11. (18:00) na zámku Paskov.

Stadlerovo klarinetové kvarteto a Martin Gurbaľ, foto Ivan Korč

Lehkost a svěžest, vynikající rytmus a ladění… To vše zastřešuje barevná vyrovnanost ve všech hlasových polohách od sopránové až po basovou,“ těmito a dalšími prvotřídními atributy se vyznačuje Stadlerovo klarinetové kvarteto s 29letou tradicí. Nyní se představí se sólistou ostravské opery Martinem Gurbaľem, kdy zazní Biblické písně Antonína Dvořáka v unikátní úpravě pro čtyři různé klarinety a bas. Dvořákovský program Stadlerova klarinetového kvarteta okoření Antické maďarské tance či části nejoblíbenějších Bachových děl – Umění fugy a Matoušových pašijí v neotřelých úpravách právě pro es klarinet, klarinety a basklarinet. Na pozici prvního klarinetu se představí Zbigniew Kaleta (první klarinetista/saxofonista a sólista Národního symfonického orchestru polského rozhlasu v Katovicích – NOSPR), dále Svetoslav Točev a evropsky uznávaný klarinetista Igor Františák, k basklarinetu pak usedne Jiří Porubiak, člen Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín. Díky Hudebním výletům SHF rozezní v Kopřivnici kostel sv. Bartoloměje v neděli 12. 11. (17:00). Jejich další koncerty se pak uskuteční 24. 11. (18:00) v kostele v Bolaticích a 25. 11. (19:00) v kostele sv. Jakuba ve Frýdku-Místku.

Na prosinec Hudební výlety chystají ještě 5 koncertů, převážně adventních.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější