Lípa Musica láká na návrat České filharmonie do Liberce po 45 letech

Již za tři týdny bude slavnostně zahájen jubilejní 15. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. Od 14. září do 10. listopadu festival nabídne řadu 21 koncertů na 17 místech Libereckého, Ústeckého kraje a v saském pohraničí. Připraveno je více jak 250 účinkujících z České republiky, Německa, Polska, Francie a Ruska a na 30 hodin klasické hudby, jazzu, šansonu i tance. Tři týdny před slavnostním zahájením, kterého se ujme jeden z našich nejúspěšnějších soudobých umělců, vynikající hornista Radek Baborák se svou Českou Sinfoniettou a německými hosty, zbývá na koncerty letošní Lípy Musicy poslední třetina vstupenek.

Letošní dramaturgie festivalu připomene nejen výrazné projekty a umělecké hosty, kteří se na festivalu představili v uplynulých letech, ale současně nabídne i řadu nových programů v nejedné premiéře a nových uměleckých tváří. Nová budou také tři festivalová místa – Litoměřice, Úštěk a kostel sv. Kříže se slavným postním plátnem v Žitavě. Zazní hudba symfonická, vokální i komorní a mimo ústřední klasický žánr festivalu je pro návštěvníky připraveno i jazzové a taneční osvěžení či setkání s populární legendou. Absolutním vrcholem oslav 15. výročí festivalu bude zcela mimořádný projekt, kdy se po 45 letech do severočeské metropole – Liberce vrátí náš první orchestr – Česká filharmonie, a to ve spolupráci se světově proslulým dirigentem Semjonem Byčkovem a klavírním duem sester Labèqueových. Chybět nebude ani tradiční představení mladých talentů ze ZUŠ Česká Lípa za účasti zpěváka Dana Bárty.

V září festival kromě slavnostního zahájení nabídne varhanní recitál v Prysku s předním polským varhaníkem a rektorem katowické univerzity Wladyslawem Szymanskim nebo tradiční koncert při svíčkách v kostele v Zahrádkách s dechovým Triem Arundo. V České Lípě vystoupí kytarista Pavel Steidl, nově v Litoměřicích německý vokální soubor VocaMe a prvním koncertem v Ústeckém kraji bude letos vystoupení Pražských barokních trumpetistů ve filipovské bazilice. Svatováclavské oslavy předznamená premiéra vokálního dua KCHUN v Žitavě a netradičně završí koncert populárního jazzového sextetu SKETY. Posledním zářijovým koncert posléze bude vystoupení renomovaných německých hostí vokálního ansámblu Amarcord na Zámku Děčín.

Říjnovou nabídku festivalu otevře opět Radek Baborák, tentokrát v duu s harfistkou Janou Bouškovou v Doksech, po dlouhé době se festival vrátí do Mimoně s Loutnou českou a České Lípě nabídne tanec v podání skvělého mladého českého umělce Michala Záhory. Netradiční zážitek slibuje setkání se skleněnou harmonikou v Kamenickém Šenově, které se chopí nejuznávanější hráč současnosti Sascha Reckert, či premiérové uvedení nově nalezené skladby H. I. F. Bibera v jeho rodišti Stráži pod Ralskem. Subtilní recitály nabídne Milostná hra v Grossschönau či Zapomenuté perly v Úštěku, Vášeň na čtvrtou naopak představí Pavel Haas Quartet v České Lípě. I v letošním roce se festival připojí k podpoře potřebných a zařadí benefiční koncert na podporu Nadačního fondu Ozvěna, který má v hledáčku děti a mladistvé se sluchovým postižením.

Sdílet článek: