Lípa Cantantes podruhé

MHF Lípa Musica v letošním roce pokračoval ve spolupráci se Základní uměleckou školou Česká Lípa a společnými silami uspořádaly druhý ročník pěvecké soutěže pro děti a mládež v kategoriích sólový a komorní zpěv coby ojedinělé platformy umožňující porovnání pěveckého umu mládeže Libereckého kraje.

Hlavním cílem soutěže pro mladé zpěváky ve věku od 7 do 25 let je podpořit zájem o interpretaci písní českých i světových autorů, vytvářet koncertní příležitosti pro talentované žáky a rozvíjet tak dále zájem o zpěv. V odborné garanci předsedkyně poroty Magdaleny Hajóssyové – hvězdy zlaté éry československé opery a vedoucí katedry zpěvu na pražské HAMU – byly posuzovány pěvecké výkony ve čtyřech věkových kategoriích sólového zpěvu a dvou zpěvu komorního (dua a tria). Soutěž samotná probíhala v prostorách českolipské ZUŠ po celý den v pátek 24. 10. a před pětičlennou porotu se představily na dvě desítky účastníků. Po náročném soutěžním dni proběhlo slavnostní vyhlášení vítězů s koncertními vystoupeními těch nejlepších ve foyer ZUŠ. Ve všech kategoriích byly uděleny první dvě ceny, vítězové získali finanční, věcné i sladké ceny. Navíc byly uděleny zvláštní ceny ZUŠ Česká Lípa za mimořádnou interpretaci české lidové písně a Cena starostky města Česká Lípa pro absolutního vítěze.

Magdalena Hajóssyová

Slavnostní tečka s vyhlášením vítězů, předávání cen a vystoupení laureátů letošního ročníku soutěže se letos uskutečnila v civilním prostředí foyer ZUŠ. První kategorii (7-9 let) opanovala podobně jako v loňském roce Jiřina Klímová ze ZUŠ České Lípy, která získala Cenu ZUŠ, druhé místo obsadila Anna Nováková z téže školy. Jiřina zazpívala dvě písně – Sládkovu Hop hej, cibuláři a Feldův První výlet. Anna přidala Kalabisovu Támhle je jabloňka.

Mezi dětmi ve věku 10 až 12 let zazářila Sabina Cybachová ze ZUŠ Liberec, který zazpívala píseň Pásla ovečky. Ve třetí kategorii zvítězila z loňského ročníku známá Tereza Glosová ze ZUŠ Liberec, která se velmi dobře vyrovnala s partem arie antiche Per la Gloria G. B. Bononciniho i s lidovkou Muzikanti co děláte. Tereza navíc získala absolutní vítězství a Cenu starostky města. Na děleném druhém místě se umístila Michaela Dechťárová z Liberce a Martin Šenfeld z České Lípy, který zazpíval Krčkovu píseň V Praze na vojnu verbujou. V nejvyšší věkové kategorii (16-18 let) letos loňskou vítězku Hanu Herkommerovou ze ZUŠ Jablonec nad Nisou předhonila Lenka Šťastná z Liberce, která porotu zaujala interpretací Durantovy písně Danza, danza. Hana zazpívala náročnou píseň Martinů Zastavte muziky a vysloužila si nejdelší potlesk publika.

V komorní kategorii se prvního místa dočkal Mediquartet Turnov s Ballardovým Mistrem Sandmanem před Tilia cordata trio.

Soutěž Lípa Cantantes se i letos vydařila, setkání s mladými pěveckými talenty potěšilo všechny aktéry a oblažilo je pocitem radosti a naděje. Pořádání hudební soutěže k prostředí velkého mezinárodního festivalu jednoduše patří a věřme, že nová tradice, která přispěje ke kultivaci naší mládeže a podpoří ji na cestě za dalšími úspěchy v krásné zálibě jménem zpěv či jiné právě k tomuto koníčku přivede, bude pokračovat i v letech budoucích.

Sdílet článek: