Liebreich: Angažmá u SOČRu je pro mě otázkou prestiže

Symfonický orchestr Českého rozhlasu vstoupí do sezony 2018/2019 s novým uměleckým vedením – Alexandrem Liebreichem v roli šéfdirigenta a uměleckého ředitele a Markem Šedivým na pozici hlavního hostujícího dirigenta.  Rezidenčním umělcem nadcházející sezony bude vítěz Soutěže královny Alžběty v Bruselu klavírista Lukáš Vondráček, jehož provedení náročného Dvořákova Klavírního koncertu bude jedním z vrcholů sezony. Program koncertní sezony poskytne prostor řadě vynikajících dirigentů a sólistů, zazní také světová premiéra skladby Jiřího Kadeřábka psaná na objednávku SOČRu.

Stěžejní linkou zůstává řada R – Když klasika je vášní. Zahrnuje dvanáct koncertů ve Dvořákově síni Rudolfina a mezi hostujícími sólisty se objeví sopranistky Simona Šaturová, Chen Reiss, Pavla Vykopalová nebo Melanie Diener, mezzosopranistka Jennifer Johnston, houslisté Roman Patočka a Alina Pogostkina či hobojista Vilém Veverka. Celkem pět koncertů v této řadě diriguje šéf tělesa Alexander Liebreich; je mezi nimi i večer s podtitulem Světová premiéra – psáno pro SOČR nebo závěrečný koncert sezony, na kterém se šéfdirigent Alexander Liebreich setká s rezidenčním umělcem nadcházející sezony SOČRu, klavíristou Lukášem Vondráčkem. Jak nový šéfdirigent uvádí, na práci v Praze se těší z několika důvodů: „Jednak proto, že členové SOČRu jsou vynikající hudebníci, jednak je pro mě angažmá v rámci Českého rozhlasu, jedné z předních kulturních institucí v České republice, otázkou prestiže. A konečně mě velmi těší sepětí s kulturou, v níž má kořeny moje rodina.“

Jakub Čížek, Alexander Liebreich a Josef Třeštík, foto Sammy Hart/SOČR

Marek Šedivý s rozhlasovými symfoniky připraví mimo jiné dva z koncertů ve Studiu 1 zastřešených hlavičkou S – Tady žije SOČR. Už třetím rokem poběží komorní řada, ve které se SOČR představuje jako menší těleso a jeho členové coby vynikající sólisté. Tentokrát „na domácím hřišti“ zahrají flétnisté Robert Heger, Dana Hegerová a Lenka Chmelová, houslisté Vlastimil Kobrle a Petr Zdvihal, harfistka Lydie Härtelová, trumpetisté Marek Zvolánek a Jiří Houdek nebo trombonista Pavel Čermák. Za dirigentským pultem se objeví i Jiří Rožeň.

„Hned zahajovací koncert sezony připomene sto let od narození skladatele a dirigenta Leonarda Bernsteina –jako skladatele, když jej otevřou Chichesterské žalmy, jako dirigenta, když přinese hudbu Gustava Mahlera, kterou Bernstein miloval a celý život uváděl. Hlavním impulsem byl samozřejmě příchod nového šéfdirigenta, který má stejně blízko k ranému romantismu jako k hudbě 20. a 21. století. V rozhovoru s ním vznikaly programy kombinující hudbu českou a světový repertoár, dobře známá i méně často uváděná díla. To je rys charakteristický pro celou sezonu,“ uvedl dramaturg SOČRu Josef Třeštík.

Sdílet článek: