čtvrtek, 7. duben 2016

Libor Pešek se zapojil do výzvy vládě proti kolaboraci s totalitní Čínou

Napsal(a) 

Libor Pešek Libor Pešek

V reakci na návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice a na její lidskoprávní kontext napsaly české osobnosti výzvu prezidentu republiky a váldě "Přestaňte kolaborovat s komunistickou a totalitní Čínou". Do výzvy se zapojil i dirigent Libor Pešek, mimo jiné držitel Medaile Za zásluhy I. stupně, kterou mu v roce 1997 udělil Václav Havel.

"Stydíme se za to, že si Česká republika zadává s komunistickou totalitní velmocí, ačkoli by měla mít ještě stále živé vzpomínky na komunismus, a měla by být proto vzorem odpovědnosti a solidarity s utlačovanými. Spolupráci s komunistickým totalitním režimem považujeme za kolaboraci."

Kromě odkazu na chybějící solidaritu s čínskými politickými vězni a disidenty ze strany české diplomacie dále ve výzvě stojí: "Vyzýváme předsedu Poslanecké sněmovny, aby ctil usnesení Poslanecké sněmovny z 1. 4. 2008, ve kterém Poslanecká sněmovna vyzývá všechny své představitele, aby při mezinárodních jednáních aktivně vystupovali na obranu lidských práv obyvatel Číny a Tibetské autonomní oblasti. Vyzýváme vládu, aby vypracovala a projednala zprávu o situaci na poli lidských práv v Číně v roce 2015 a předložila tuto zprávu k projednání Poslanecké sněmovně, podobně jako se děje v řadě demokratických civilizovaných zemí."

Kromě Libora Peška se k výzvě připojily další osobnosti české kulturní sféry, například režisér Jan Svěrák, ředitel Národní galerie Jiří Fajt, dramatik Milan Uhde, dokumentaristka Olga Sommerová nebo teolog Tomáš Halík.

vos

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.