S Dvořákem do zájezdního hostince: Letošní prolog Dvořákovy Prahy povede na zámek Sychrov

Tradiční výlet Po stopách Antonína Dvořáka, který každoročně pořádá festival Dvořákova Praha, letos povede do Sychrova na Turnovsku. „Zde, obklopen přírodními krásami Českého ráje, žil Dvořákův snad nejbližší přítel Alois Göbl, tajemník a od roku 1880 patronátní komisař knížat Rohanů. To byl původně francouzský rod, který měl na Sychrově své letní sídlo,“ říká průvodce výletem a festivalový muzikolog David Beveridge. Cestu na Sychrov naplánovali organizátoři na neděli 30. srpna.

„Velký milovník přírody Dvořák se sem během minimálně dvaceti let vypravil opakovaně, a to i na delší pobyty. Bezpochyby obdivoval rozsáhlý zámecký park s vzácnými stromy a rostlinami – některé odsud také získal pro svou zahradu ve Vysoké u Příbramě. A samozřejmě na Sychrově také komponoval. Mimo jiné právě zde vytvořil celou skicu svého houslového koncertu a napsal tady i podstatné části opery Dimitrij,“ dodává David Beveridge. Antonín Dvořák během svých pobytů nejen hrával v zámecké kapli na dodnes zachované varhany, ale v blízkém Turnově se také ujal klavíru při dvou významných koncertech. Při jednom z nich zaznělo ve světové premiéře jeho Klavírní trio g moll.

Během odpoledne budou mít návštěvníci možnost zúčastnit se dvou koncertů, na kterých vystoupí Smetanovo trio nebo Tereza Hořejšová se Sergeyem Kostovem a Ahmadem Hedarem. Zazní také přednáška Davida Beveridge a volný čas bude vyhrazen na procházku zámeckým parkem, kterým lze dojít mimo jiné k bývalému zájezdnímu hostinci. „Právě ten při svých pobytech využívala rodina Dvořákových. Dalším autentickým místem je budova dnešní zámecké restaurace, v jejímž prvním patře se nacházel byt Aloise Göbla, který skladateli často sloužil jako zázemí. Celý výlet po stopách našeho světově nejznámějšího skladatele zakončí koncert v zámecké galerii, kde zazní zmíněné klavírní trio g moll, Finále z houslového koncertu a lyrické i dramatické výstupy z opery Dimitrij,“ uvádějí organizátoři festivalu.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější