Letošní Lípa Musica: Uměleckým garantem bude Josef Špaček, program připomene pád komunismu

Festival Lípa Musica oznámil program letošního 18. ročníku. Od poloviny září až téměř do konce října se na 15 místech Libereckého, Ústeckého kraje a v přilehlé části Saska uskuteční 22 festivalových akcí. Uměleckou garanci festivalu v letošním roce přebírá houslista Josef Špaček, který na tomto postu na následující dva roky střídá Radka Baboráka. Pro rok 2019 si festival také vzal za cíl připomenout významné třicáté výročí pádu komunistického režimu.

„Lípa Musica je festival, který se svým rozsahem, kreativitou a kvalitou umělců řadí mezi absolutní špičku. Když jsem byl osloven, abych se v letošním roce jako umělecký garant festivalu spolupodílel na tvorbě programu, byl jsem absolutně nadšen. Vždy bylo mým přáním vyzkoušet si takovouto roli a angažovat se ve výběru a oslovování umělců, kteří budou tvořit páteř celého festivalu. Za svůj umělecký život jsem měl příležitost potkat desítky fenomenálních muzikantů z celého světa a nyní mám to potěšení představit ty nejlepší z nich na festivalu Lípa Musica,“ řekl Josef Špaček.

Josef Špaček s otcem a bratrem

„Josef má podle mého mínění vše, čím by chtěl být a čím by chtěl disponovat každý houslista. Jeho píle, umělecké zázemí rodiny, pokora a úcta k umění, jeho technická vybavenost a osobní šarm ho řadí mezi nejvýznamnější houslisty své generace vůbec. To vše ho předurčuje k tomu, aby byl významně vnímám i světovou kulturou, a proto je pro náš festival tolik cenné, že se Josef stává naším uměleckým garantem, a to hned na následující dva roky,“ dodává Martin Prokeš.

Osmnáctý ročník festivalu nese podtitul Revoluce, svoboda, naděje, víra. O kontextu letos připomínaného 30. výročí sametové revoluce řekl Martin Prokeš, že si každým rokem uvědomuje důležitost svobody a demokracie. „Ano, je to již celkem dlouhá doba 30 let, zdá se již samozřejmé, že máme to, co máme, ale zdání klame. Spousty věcí bychom prostě za režimu nemohli. Jedna z věcí, která by zcela jistě nevznikla, by byl i náš festival. Proto s láskou a úctou vzpomínám na pana prezidenta Václava Havla, který se významně zasadil o naši svobodu a demokracii,“ doplňuje k tematickému výběru Martin Prokeš.

The King’s Singers

Mezi lákadla letošního ročníku patří The King’s SingersNoax Bendix-Balgley, Tobias Feldmann nebo německý soubor Lautten Compagney v čele s houslistkou Julií Schröder. Z českých interpretů se návštěvníci 18. ročníku festivalu mohou těšit na Josefa Špačka v různých komorních uskupeních, na Simonu Šaturovou, Markétu CukrovouJiřího Bártu nebo Miroslava Sekeru.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější