Letošní Dobršská brána má zaměřeno na trubku v jazzu, soulu i elektronické hudbě

Mezinárodní hudební festival Dobršská brána navazuje a zapadá do celosvětového trendu hledání nových souvislostí mezi tradiční, klasickou a soudobou tvorbou včetně experimentálního jazzu a popové hudby. Festival pokračuje ve své tradici představit v jižních Čechách kromě českých i další přední evropské a světové hráče na konkrétní nástroj, kteří v Česku převážně dosud nevystupovali. V loňském roce to byly bicí, v letošním, šestém ročníku upoutá ve dnech 19. a 20. srpna především zvukem trubky.

Festivalová pódia objeví návštěvníci již tradičně v zámeckém areálu, gotickém kostele nebo před románskou zvonicí. Příležitost pro nečekaná hudební setkání a nefalšovanou improvizaci pak dává sál historického hostince na místní návsi.

Večer prvního dne festivalu završí finský trumpetista a skladatel Verneri Pohjola. V květnu 2020 vydal album The Dead Don’t Dream, které spojuje práci na jeho předchozích třech albech s naprostou soudržností, individualismem a kreativitou. Album, představené právě na Dobršské bráně, je dílo sestavené ze všech vlivů, které formovaly Verneriho dosavadní život.

Mezi vrcholy druhého festivalového dne se pak zařadí jazzová zpěvačka a trumpetistka Andrea Motis z Barcelony, která přijíždí na festival v doprovodu vlastní kapely, aby představila nové album Loopholes. V tomto albu se Andrea vzdálila ze své komfortní zóny a rozhodla se pustit do zvuků a barev, které vždy patřily k jejím hudebním preferencím, jako je funk, elektrický jazz a neo-soul. Ve dvanácti skladbách Motis zazpívá v katalánštině, své mateřské řeči, a také ve španělštině, portugalštině, angličtině a němčině, a svůj hlasový projev doplňuje střídavě – natrénovaný na oba nástroje – na trubku nebo saxofon.

Verneri Pohjola, foto Jörg Grosse-Geldermann

V sobotní večer zároveň vystoupí čtveřice improvizujících hudebníků, patřících k nejlepším ve svém oboru. Markus Stockhausen, vítěz Echo Jazz, který je považován za jednoho z předních současných trumpetistů, na tomto koncertu představuje novou sestavu s klavíristou Jeroenem van Vlietem a nové trojalbum Taies.

Nové slovensko-české duo Oskar Török–Michal Rataj se pokouší ustanovit hlubokou interakci mezi virtuózním dechovým nástrojem a širokou paletou současné interaktivní elektroniky. Jejich hudební slovník se rozpíná od elektronického ambientu přes názvuky klubové elektroniky až po různé polohy současného jazzu a akusmatické hudby.

Trumpetistka, dirigentka a skladatelka Štěpánka Balcarová je také důležitou osobností současné české jazzové scény. Štěpánka je držitelkou dvou Cen Anděl v jazzové kategorii a dvou dalších nominací na tuto cenu. Na festivalu se představí v nově vzniklé česko-polské formaci se svými autorskými kompozicemi.

Mezinárodní kvartet tvořený českým trumpetistou Jiřím Kotačou, oceňovaným trumpetistou a skladatelem, švédským kytaristou Alfem Carlssonem a slovenskou rytmickou sekcí, tedy kontrabasistou Peterem Kormanem a bubeníkem Kristiánem Kurucem, mísí v tvorbě vlivy lyrické skandinávské hudby a moderního jazzu se špetkou moravského a slovenského folkloru, což přináší unikátní zvuk, kladoucí důraz na pestrost, silné melodie a propojování odlišných hudebních tradic a kořenů. Jinak tomu nebude i v případě jejich koncertu na Dobršské bráně.

Štěpánka Balcarová, foto Vojtěch Havlík

Trumpetista Miroslav Hloucal vytvořil kvartet s legendou českého jazzového klavíru Emilem Viklickým. Na pódiu se zároveň setkají tři generace hudebníků, jelikož kapelu dotváří ještě kontrabasista Josef Fečo a mladý bubeník Martin Fečo. Hudba kvartetu se skládá zejména z autorského repertoáru obou protagonistů a také amerických jazzových standardů. Celý festivalový koncert bude v duchu moderního jazzu a jazzového mainstreamu.

Na festivalu také již tradičně dostávají příležitost mladé evropské jazzové talenty. A sem právem patří německý trumpetista a skladatel Jakob Bänsch. Specialitou jeho vlastní hudby je zvuk velmi blízký klasické hudbě v kombinaci s energií a virtuozitou bebopu a moderního jazzu. Na festivalovém venkovním podiu se setká v duu s dalším německým talentem, pianistou Nikolasem Roeverem.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější