Letní slavnosti staré hudby zahájí letos odpolední slavností „Palazzo in festa“

Do úvodních tónů Letních slavností staré hudby zbývají pouhé tři týdny. Letos poprvé pořadatelé přicházejí s novinkou v podobě festivalového preview s lákavě letním názvem Palazzo in festa (doslova „slavnostní“ či „hodovní palác“). 14. července se prostorami ClamGallasova paláce na Starém Městě ponesou římské fanfáry, barokní písně, tance a sonáty. Hudba bude znít na malebných nádvořích, schodišti zdobeném Braunovými plastikami i v nádherném Mramorovém sále. V hudební dílně si zájemci, včetně těch nejmenších posluchačů, budou moci vyzkoušet společné muzicírování a seznámit se s barokními nástroji.

V následujících sedmi večerech lákají Letní slavnosti staré hudby na koncerty evokující horký, hudbou prosycený Řím, a to v podání předních zahraničních i domácích interpretů v úchvatných historických sálech Prahy. Slavnostní zahajovací večer v letošním roce patří římským oratoriím barokních mistrů v provedení prestižního vokálního ansámblu Cantus Cölln . Další letní dny Pražanům a návštěvníkům metropole zpříjemní například proslulý norský flétnista Jostein Gundersen s ansámblem Currentes , portugalský Ludovice Ensemble , španělský Euskalbarrokensemble s uhrančivým pěvcem Carlosem Menou , nizozemský kvartet Cecilia con amici a zástupce domácí scény, vokální soubor Cappella Mariana .

V programu samozřejmě nechybí rezidenční orchestr Collegium Marianum , který na 6. srpna připravuje společně s Arte dei Suonatori z Polska a francouzskou sopranistkou Claire Lefilliâtre opulentní závěrečný koncert. Jednotlivé koncerty nahlédnou klíčové momenty hudebních dějin věčného města, od rané italské renesance přes vrcholy vokální polyfonie a počátky instrumentálního baroka až k velkolepým orchestrálním dílům G. F. Händela a operním áriím A. Vivaldiho.

Sdílet článek: