Křik Paříže, zpěv Londýna s Victoria Ensemble propojí renesanční hudbu a digitální malbu

Vokální část souboru Victoria Ensemble spolupracuje se skotskou výtvarnicí Frances Sander na unikátním crossover představení Křik Paříže, zpěv Londýna, představujícím francouzské chansony a anglické madrigaly 16. století. Osm pěvců a capella interpretuje programní skladby Clémenta Janequina, nekonvenčního autora francouzských renesančních písní, a Johna Dowlanda, nejvýznamnějšího představitele anglické hudební renesance.

Zpěváky doprovodí na improvizovanou perkusní soustavu bubeník a skladatel Jan Šikl. Akademická umělkyně bude pomocí speciální techniky na téma interpretovaných skladeb vytvářet živou digitální malbu, která bude promítána na stěnu za umělce. „Křik Paříže, zpěv Londýna“ je originální a v ČR jediný projekt, v němž se propojuje renesanční hudba, bubenické umění a digital art. První koncert se uskuteční v pátek 24. února ve vytápěném sále „České nebe“, který je součástí Hotelu Klášter Želiv. Druhý koncert proběhne v neděli 26. 2. v divadle NoD v Dlouhé ulici na Praze 1.

Z enormního množství překrásných chansonů Clémenta Janequina výrazně vyniká několik programních. Ve skladbách, jako například ‚La Guerre‘ (Válka), ‚Le chant des oiseaux‘ (Zpěv ptáků) nebo ‚Les cris de Paris‘ (Křik Paříže), zpracovává autor dané téma pomocí existujících i smyšlených slov, citoslovcí a různých zvuků. Nic podobného nenajdeme v evropské hudbě ani celá staletí po něm – Janequin opravdu výrazně překročil svoji dobu. Tyto skladby místy vytváří dojem moderního voicebandu s prvky beatboxu, což mě inspirovalo k přímému propojení s naší dobou – příběh těchto fascinujících skladeb bude odvyprávěn digitální malbou v reálném čase. A protože v těchto písních je klíčový rytmus, pozvali jsme si na pomoc ještě perkusionistu, který nás doprovodí hrou na nečekané předměty, jako jsou šavle, měšce či různé nádobí. Jako protipól ke svéráznému Janequinovi stavíme melancholicky líbezného Dowlanda, o bezmála osm desítek let mladšího, v jehož skladbách je naopak zásadní melodie a básnický text,“ upřesňuje Viktorie Kaplanová, sopranistka, muzikoložka a umělecká vedoucí souboru.

„Křik Paříže, zpěv Londýna“ v Želivě je třetím koncertem z cyklu Hlasy tří světů pořádaného souborem Victoria Ensemble. V rámci vokálního souboru vystoupí například Tereza Zimková, Jarmila Vantuchová, Ondřej Holub či Václav Jeřábek. „Do Janequina a jeho nadčasového díla jsem se zamilovala již v roce 2012 při svých studiích na Sorbonně. Až o mnoho let později uzrál tento program, který jsme hráli jedinkrát v Praze v roce 2020. Od té doby se nehrál kvůli pandemii, proto se moc těšíme na první reprízu,“ dodává Viktorie Kaplanová.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější