Korngold v rukou Jana Mráčka, tak vstoupí SOČR nové sezony

V pondělí 2. října zahájí Symfonický orchestr Českého rozhlasu novou sérii abonentních koncertů, nadepsanou číslem 91. První část večera, opatřeného podtitulem „Vzpomínky, osudy a fantazie“, je zadána pro díla, která se dotýkají pohnutých událostí i lidských osudů na pozadí 20. století a po přestávce zahraje SOČR kontrastní, romantickou Fantastickou symfonii Hectora Berlioze. Šéfdirigent tělesa Ondrej Lenárd stejně jako v úvodu loňské sezony přizval ke spolupráci Jana Mráčka.

„Jana Mráčka považuji za nezměrný talent, neváhám říct úžasnou osobnost českého interpretačního umění. Nesmírně si vážím jeho skromnosti a pokory vůči umění, jeho obdivuhodného mistrovství, virtuozity a obrovského muzikantského daru. Přizval jsem ho bez váhání, takové mladé želízko v ohni musíme přece podporovat. Těší mě i to, že vstřícně přistoupil k uvedení velmi závažného titulu 20. století, Koncertu pro housle D dur Ericha Wolfganga Korngolda. Zároveň nezastírám, že jsme si tak přichystali poněkud tvrdý dramaturgický oříšek. S jakým dílem ho uvést v jednom programu, čím koncert zahájit? Spontánně mě napadla neobyčejně silná skladba Bohuslava Martinů Památník Lidicím. Propojí se tak tragédie vyhlazené obce a složitý úděl skladatele Korngolda. I když je to smutný začátek, myslím, že bychom na kruté válečné časy neměli zapomínat,“ přiblížil své úvahy nad dramaturgií zahajovacího koncertu sezony šéfdirigent SOČRu Ondrej Lenárd.

Jan Mráček v rozhovoru pro Týdeník Rozhlas o Korngoldovi říká: „Pobídka přišla od šéfdirigenta Ondreje Lenárda a od SOČRu – a já se jí rád zhostil. Korngoldův koncert se dostává do repertoáru pomalu, už se ale studuje na konzervatořích a doufám, že bude i na pódiích častěji. Říkám si, jak je možné, že se hraje tak málo?! Korngold, narozený v Brně, býval označován za geniální dítě, komponoval už v jedenácti letech. Naštěstí se mu podařilo utéct před Hitlerem a stal se z něho slavný hollywoodský skladatel. Jeho Houslový koncert je krásná moderní klasika, málokdo by skladbu zařadil k roku 1945. Třetí věta je skutečný trhák, zní totiž hodně jako filmová hudba. V konzervativnějším hudebním životě je ozvláštněním.“  Přímý přenos koncertu bude vysílat ČRo Vltava.

Sdílet článek: