Koncert Spojeni Mahlerem slibuje hudební událost roku 

Jakub Hrůša. Foto: Petra Hajská

Neopakovatelná umělecká i historická konstelace nastane 11. září ve 20.15 hodin na Výstavišti Praha. Pod názvem Spojeni Mahlerem zde vystoupí spojené orchestry České filharmonie a Bamberských symfoniků, aby pod taktovkou Jakuba Hrůši provedly Symfonii č. 7 Gustava Mahlera v místech, kde skladatel v roce 1908 osobně řídil její světovou premiéru. Koncert pod širým nebem nabídne divákům více než tři tisíce míst k sezení na speciálně vybudované scéně na prostranství před Průmyslovým palácem. Společně s dalšími koncerty Dvořákovy Prahy se stane pomyslným vrcholem oslav Roku české hudby z dílny Akademie klasické hudby.

Světová premiéra Sedmé symfonie se odehrála v rozlehlém Koncertním pavilonu, který v areálu dnešního Výstaviště vznikl u příležitosti Jubilejní výstavy Obchodní a živnostenské komory a po jejím skončení byl stržen. „Takové možnosti my nemáme, přesto se dobovým okolnostem přiblížíme v maximální možné míře. Tehdejší premiéru provedly orchestry České filharmonie a někdejšího Nového německého divadla v Praze. Právě jeho členové po poválečném odsunu z Československa položili v Bavorsku základy dnešních Bamberských symfoniků,“ upřesňuje ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

Národní listy 22. 9. 1908

„Celá událost má pro mě také společenský rozměr, protože očekávám, že naprosto nenásilně, beze slov a manifestací dojde k harmonickému soužití českého a německého živlu. I když vím, že hudba nezmění politiku, může alespoň ukázat, jakým směrem by se vzájemný dialog mohl ubírat,“ dodává šéfdirigent Bamberských symfoniků a hlavní hostující dirigent České filharmonie Jakub Hrůša, který je zároveň rezidenčním umělcem letošní Dvořákovy Prahy.

Před začátkem koncertu bude divákům na velkoplošné obrazovce na pódiu promítnut dokument Mahler’s Universe – Symphony No. 7 americké Mahlerovy nadace, vytvořený ve spolupráci s nizozemským Koninklijk Concertgebouw Orchester. Zároveň budou mít návštěvníci v areálu Výstaviště možnost zhlédnout historické záběry Národního filmového archivu z Jubilejní výstavy Obchodní a živnostenské komory v roce 1908, jež byla dějištěm premiéry Mahlerovy symfonie, a seznámit se s historickými okolnostmi světové premiéry včetně dobových recenzí a fotografií.

Koncert finančně podpořil hlavní mecenáš Karel Komárek Family Foundation, Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha, Česko-německý fond budoucnosti a společnost Sazka.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější