Koncert proti totalitě proběhne online, setkají se na něm studenti HAMU se svými profesory

Letošní sedmý ročník Koncertu proti totalitě se uskuteční online. V sále Martinů na pražské HAMU se 17. listopadu setkají současní studenti se svými profesory a úspěšnými absolventy. Tradičně zazní skladby autorů, jejichž životy a tvorbu poznamenaly totalitní režimy či byli přímo vystaveni různým formám bezpráví. Koncert proti totalitě je pořádaný tradičně v den výročí sametové revoluce a připomíná zároveň i Mezinárodní den studentstva.

Pořadatelem je Hudební a taneční fakulta Akademie múzických umění v Praze, spolupořadateli letošního ročníku jsou Akademie výtvarných umění a Knihovna Václava Havla. V průběhu večera zazní Sonáta pro klavír Bély Bartóka v podání studenta HAMU Tomáše Vrány, loňského semifinalisty světové Bartókovy klavírní soutěže v Budapešti, dále písňový cyklus Písničky na dvě stránky, který na texty moravské lidové poezie zkomponoval Bohuslav Martinů ve svém válečném exilu ve Spojených státech. Martinů Písničky zazpívá sopranistka Kristýna Kůstková, studentku AMU a současně newyorské Mannes, za klavír usedne Martin Kasík.

Ten bude taky jedním z interpretů Kvartetu pro konec času, který hluboce věřící Olivier Messiaen napsal v roce 1940 na německý papír od strážce zajateckého tábora Stalag VIII A. Poprvé zazněl v táborové umývárně, podruhé před pěti sty zajatci tábora a 17. listopadu 2020 zazní znovu. Interpretace se vedle Kasíka zhostí koncertní mistr České filharmonie a student HAMU houslista Jan Mráček, violoncellista Jiří Bárta a klarinetista Irvin Venyš.

Koncert doprovází výstava Doba trvanlivosti z dílny Akademie výtvarných umění, která představí grafická díla současných studentů, absolventů a profesorů AVU. Sjednocujícím prvkem projektu je totalita, resp. přetrvávající totalitní myšlení a jeho „doba trvanlivosti“ v prostředí demokratické společnosti – tedy v podmínkách pro generaci současných studentů zdánlivě samozřejmých. Online přenos Koncertu vizuálně doprovodí ukázky a po ukončení nouzového stavu bude výstava volně přístupná v respiriu HAMU. Přenos bude možné sledovat sledovat 17. listopadu od 19 hodin na sociálních sítích AVU, AMU, HAMU, Knihovny Václava Havla a na webových stránkách koncertprotitotalite.cz.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější