čtvrtek, 31. květen 2018

Kompletní jevištní Janáček ve světovém provedení na podzim v Brně

Napsal(a) 

Její pastorkyňa v Poznani, foto Magdalena Osko Její pastorkyňa v Poznanifoto: Magdalena Osko

Program 6. ročníku festivalu Janáček Brno 2018 je věnován 100. výročí vzniku Československé republiky. Uvedeno bude kompletní jevištní dílo Leoše Janáčka v inscenacích Roberta Carsena nebo Kornéla Mundruczó. Mezi hostujícími soubory se představí Vlámská operaTomášem Netopilem (recenzi na jejich inscenaci Věci Makropulos čtěte zde), Velšská národní opera se svým šéfdirigentem Tomášem Hanusem, Velké divadlo Stanislava Moniuszka v Poznani nebo Muziektheater Transparant, který přiveze svoje zpracování Zápisníku Zmizelého (recenze zde). Chybět nebudou ani tři česká národní divadla.

Festival bude slavnostně zahájen premiérou souboru Janáčkovy opery NdB, který nastuduje pro tuto příležitost Příhody lišky Bystroušky. „Neznám barvitější a živější hudbu, než je Janáčkova. Příhody lišky Bys­troušky mě svou pichlavou a vřelou opravdivostí vždycky dojaly, je to oslava našeho života, který je krásný, a tu krásu stvoření bychom ne­měli nikdy zapomínat. Janáček nám zanechal věčnou inspiraci k životu se všemi strastmi a radostmi. Pro zahájení festivalu a oslavu stých narozenin našeho státu není lepšího tématu a hudby!“ říká Jiří Heřman, režisér inscenace a umělecký šéf Janáčkovy opery. Právě opera Příhody lišky Bystroušky otevírala Janáčkovo divadlo v říjnu 1965. Nově zrekonstruované divadlo bude jednou z klíčových scén mezinárodního festivalu. Hned 18. listopadu 2018 nabídne NdB přenos představení Příhody lišky Bystroušky do celého světa prostřednictvím platformy OperaVision.

Z mrtvého domu, Velšská národní opera, foto Clive Barda Z mrtvého domu, Velšská národní operafoto: Clive Barda

Dramaturgie dále představuje orchestrální a komorní koncerty, sólové a pěvecké recitály. Díla, která na festivalu zazní, jsou úzce spojena s otázkou vzniku republiky, s pojmem „národní hudba“, s otázkou hudby národů žijících na našem území či v zemích bývalé rakousko-uherské monarchie a také jsou ukázkou toho, jak skladatelé ve své tvorbě reflektovali významné historické události. To vše v programu celkem 15 koncertů se špičkovými tělesy, Filharmonií Brno a Orchestrem a sborem Janáčkovy opery NdB, a interprety jako jsou Martin Kasík, Jitka Čechová, Simona Houda-Šaturová nebo Pavel Haas Quartet. Vrcholem koncertní části bezpochyby bude recitál vynikajícího britského skladatele Thomase Adèse, který přednese téměř kompletní Janáčkovo klavírní dílo, které v současnosti nahrává na CD.

Thomas Adès, foto Brian Voce Thomas Adèsfoto: Brian Voce

Tři koncerty označené v programu festivalu Janáček Brno 2018 jako „folklórní“ chtějí představit hudební veřejnosti Janáčka nikoliv pouze jako mimořádného skladatele, ale jako jednoho z nejvýraznějších představitelů moravské hudební folkloristiky. Na tomto ročníku se poprvé podílí studenti brněnské Konzervatoře, jejímž zakladatelem byl právě Leoš Janáček. Janáčkova akademie múzických umění vedle tradičních matiné připravila dvě nové opery posluchačů Katedry skladby Jiřího Najvara a Daniela Šimka.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.