Komorní filharmonie Pardubice v nové sezoně obnovuje abonmá

Komorní filharmonie Pardubice s novou sezonou obnovuje abonmá, a to ve stejném rozsahu, na jaký byli tamní posluchači zvyklí. Připraveno je deset klasických koncertních programů, které se uskuteční každý měsíc od září do června. Pět vybraných koncertních programů se dočká ještě jednoho provedení navíc a v nabídce budou jako Malý cyklus B.

Reinhold Friedrich

Novou sezonu zahájí v domovské Sukově síni Domu hudby stávající šéfdirigent Stanislav Vavřínek spolu s houslistou Václavem Hudečkem. Provedením Dvořákova Koncertu pro housle a orchestr a moll bude dodatečně oslaveno jeho letošní významné životní jubileum. Pod vedením šéfdirigenta se v nadcházející sezoně dále představí violoncellista Emil Rovner či slovenský kontrabasista Roman Patkoló. Mezi dalšími hosty sezony přivítá německého trumpetistu Reinholda Friedricha, který se rozhodl nastudovat hned dvě díla, a to Telemannův Koncert pro trubku, smyčce a basso continuo D dur a Haydnův Koncert pro trubku a orchestr Es dur.

Příznivci operních árií se mohou těšit na koncert s islandskou mezzosopranistkou Arnheiður Eiriksdóttir. Ta provede slavné operní árie a předehry z hudební dílny velikánů jako byli Mozart, Händel či Rossini.

Dalším exotickým jménem na programu sezony je Yehyun Kim, korejská hobojistka, která se představí pod taktovkou Daniela Raiskina, šéfdirigenta Slovenské filharmonie. Kromě Daniela Raiskina se v čele orchestru představí také Marek Prášil, Robert Kružík, Martin Lebel, Rastislav Štúr, Petr Vronský či Zbyněk Müller.

Dalším zpestřením sezony a příjemným překvapením pro pardubické posluchače bude koncertní program Cécile hraje Boiffin, při kterém se představí kmenová hráčka KFP Cécile Boiffin jinak, než jsou posluchači zvyklí. Obvykle ji vidí za tympány, ovšem v této sezoně ji poznají jako sólistku-autorku při hře na marimbu při provedení jejího vlastního marimbového koncertu.

Cécile Boiffin, foto CHP

Pozornost vzbudí také koncertní program Mozart pro dva klavíry, při kterém na jednom podiu vystoupí klavíristé Igor Ardašev a Michal Mašek. Půjde také o jediné dvojsólové dílo abonentní sezony.

I v nové sezoně budou v nabídce nedělní matiné pro děti a jejich rodiče. Celkem se pod taktovkou hostujícího dirigenta Marka Ivanoviće uskuteční tři matiné pro nejmenší posluchače, které tvoří Cyklus D. V rámci cyklu 3 koncertů představí hostující dirigent Marko Ivanović spolu s moderátorem Petrem Kadlecem postupně tři základní hudební pojmy, kterými jsou melodie, dynamika a rytmus. Posluchači zábavnou formou zjistí, že melodie dává hudbě krásu, dynamika grády a rytmus zase říz. Koncerty jsou vhodné pro děti od 5 let a lze je pořídit v rámci předplatného.

Ludmila Pergelová

Pardubická filharmonie počítá také se třemi mimořádnými koncerty, které jsou stálicemi každé sezony. Vánoční koncert s Petrem Nekorancem je naplánován již na začátek prosince a místo „Rybovky“ tentokrát zazní Vánoční kantáta Leopolda Koželuha, k jejímuž provedení v obnovené světové premiéře se pod taktovkou Marka Štilce spojí orchestr s chlapeckým sborem Boni pueri a doprovodí sopranistku Michaelu Šrůmovou, tenoristu Petra Nekorance a barytonistu Jiřího Rajniše.

Ve spolupráci s Univerzitou Pardubice se v Aule Arnošta z Pardubic uskuteční koncert při příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii. Jako sólisté se představí koncertní mistryně KFP Markéta Čepická spolu s Leošem Čepickým. Pozornost tohoto programu bude upřena k očekávané premiéře Martina Kudrny Zrození hmoty, kde se sólového partu ujme právě koncertní mistryně KFP.

Nebude chybět ani Silvestr s filharmonií, jehož protagonistkou bude sopranistka Ludmila Pergelová, která zpříjemní pozdní odpoledne posledního dne roku známými díly od Strausse, Rossiniho, Verdiho a dalších pod taktovkou Jiřího Rožně.

V nabídce nové sezony jsou také dva programy, které vybočují od žánru čistě klasické hudby a tím pádem oslovují širší spektrum posluchačů. Pro velký úspěch se opět uskuteční Groteska s filharmonií. Tentokrát se bude na velké plátno promítat slavný němý celovečerní film Safety Last s Haroldem Lloydem v hlavní roli. Stejně jako to bylo při premiérovém promítání grotesky ve filharmonii, i tentokrát bude film po celou dobu doprovázen živou hudbou. O provedení zvukové složky se postará sám autor hudby, americký dirigent Robert Israel, který má s tímto žánrem bohaté zkušenosti a specializuje se na tvorbu hudebního doprovodu k němým filmům.

Dalším netradičním koncertem bude pořad Ohnivá klasika, při kterém uskupení Cigánski diabli provede pod taktovkou Adriana Kokoše nejznámější melodie z Bizetovy Carmen a originální fúze mnoha hudebních žánrů, a to od ethno a slovenského folkloru přes jazz a filmovou hudbu ke klasice.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější