Klavíristka Claire Huangci se vrací do Prahy s mezinárodním orchestrem ve dvojroli sólistky a dirigentky

Americká pianistka a vítězka soutěže Gézy Andy, Claire Huangci, vystoupí v úterý 17. 10. 2023 v Sále Martinů v Praze s Komorním orchestrem nadace Animato, a to ve dvojroli sólistky a dirigentky. Tento mezinárodní orchestr mladých letos poprvé tvoří hudebníci z celého světa od Mexika až po Tchaj-wan. V rámci evropského turné se představí také v Bratislavě, ve Vídni nebo Salcburku. Na pražském koncertě zazní Klavírní koncert č. 3 D dur Johanna Sebastiana Bacha a Klavírní koncert c moll č. 24 Wolfganga Amadea Mozarta. Večer uzavře Symfonie D dur č. 2 Ludwiga van Beethovena.

V úterý 17. 10. 2023 se od 19:30 představí v Sále Martinů pražskému publiku Claire Huangci. Renomovaná americká pianistka vystoupí po boku mezinárodního Komorního orchestru nadace Animato. Do Prahy se vrací již počtvrté, tentokrát se však ujme nejen role sólistky, ale také dirigentky. Claire je absolventkou prestižního Curtisova institutu ve Filadelfii v USA a vítězkou Chopinovy soutěže v Darmstadtu a Miami. Vystoupila v předních světových sálech jako je Carnegie Hall v New Yorku, Konzethaus v Berlíně, la Salle Cortot v Paříži, Hamburg Elbphilharmonie nebo Symphony Hall v japonské Osace. Je pravidelně zvána na přední hudební festivaly jako jsou Lucerne Festival, Verbier Festival nebo Schleswig Holstein Musik Festival.

Komorní orchestr nadace Animato tvoří letos 40 vybraných studentů z akademií a hudebních univerzit z celého světa od Kolumbie, Mexika, několika zemí Evropy až po Tchaj-wan. Myšlenka vytvoření orchestru z vybraných mladých talentů ze zemí původně střední a východní Evropy vzešla v roce 2006 od švýcarské Nadace Animato, a projekt se od té doby koná každé dva roky s vybranými sólisty. Mise podpory mladých talentů z východní Evropy došla dalšího naplnění v souvislosti s válkou na Ukrajině, kdy nadace zřídila program pro mladé hudebníky z řad uprchlíků, kteří nyní pokračují ve studiích ve Švýcarsku. Ti mohou díky nadaci získat po ukončení studií nový nástroj, pokud se rozhodnou po skončení války vrátit na Ukrajinu. Nadace tak chce přispět k obnově této země. Původně symfonický orchestr se po covidovém období přetransformoval do komorní podoby, kterou si ponechal i pro letošní evropské turné. Orchestr vystoupí v Melku, Vídni, Praze, Bratislavě a v Salcburku.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější