Klavírista a dirigent Vladimir Ashkenazy ukončil kariéru

Ruský klavírní virtuos a dirigent Vladimir Ashkenazy (*1937) v pátek 17. ledna s okamžitou platností ukončil svoji téměř sedmdesátiletou hudební kariéru. Konec jeho veřejného působení oznámil bez bližšího zdůvodnění Ashkenazyho dlouholetý manažer Jasper Parrott.

Ashkenazy se původně proslavil jako klavírista laureát Mezinárodní hudební soutěže královny Alžběty (1956), Chopinovy i Čajkovského soutěže. V sedmdesátých letech se též stal věhlasným dirigentem. V letech 1996 až 2003 působil jako šéfdirigent České filharmonie, dále spolupracoval zejména s londýnským Philharmonia Orchestra, Islandským symfonickým orchestrem, tokijským orchestrem NHK či filharmonií v Sydney.

Odkaz tohoto umělce tkví zejména v jeho klavírních i symfonických nahrávkách Rachmaninova, Šostakoviče, Čajkovského, Bacha, Beethovena či Chopina pro vydavatelství Decca, s nímž spolupracoval od 60. let, a za něž získal celkem sedm cen Grammy. Mimoto je však také držitelem českého ocenění Artis Bohemiae Amicis za šíření dobrého jména tuzemské hudby v zahraničí.

Sdílet článek: