Klášterní hudební slavnosti se rozrůstají

Od 1. do 17. července 2018 se v čtrnácti městech a obcích převážně Olomouckého, ale také Pardubického a Moravskoslezského kraje uskuteční celkem šestnáct koncertů v rámci festivalu Klášterní hudební slavnosti 2018. Také letos přijala patronát nad festivalem přední harfistka Jana Boušková. Koncerty v roce 2018 se již tradičně budou konat v Šumperku, Jeseníku, Krnově, Karlově Studánce, Bludově, Králíkách, Loučné nad Desnou, Velkých Losinách a v Rapotíně. Nová místa festivalu nás pozvou na historická místa Bruntálu, Šternberku, Račího údolí, Maršíkova a Konice.

Zahajovací koncert festivalu v neděli 1. července v klášterním kostele v Šumperku nabídne zásadní Dvořákovo dílo Stabat Mater. Ve skladbě pro orchestr, sbor a 4 sólisty se představí sopranistka Lucie Silkenová, mezzosopranistka Jana Hrochová, tenorista Jaroslav Březina a basista Daniel Klánský. Pod taktovkou dirigenta Marko Ivanoviće dále vystoupí Komorní filharmonie Pardubice a Akademický pěvecký sbor Žerotín.

Na čtvrtečním koncertě v Maršíkově vystoupí koncertní mistr České filharmonie Miroslav Vilímec a akordeonistka Jarmila Vlachová s tvorbou nejen starých mistrů, ale také třeba s hudbou z filmu Schindlerův seznam. Patronka festivalu, harfistka Jana Boušková, se představí 6. července na zámku v Bruntále. Připravila ryze český program sestavený z děl J. Suka, A. Dvořáka a B. Smetany. Festival dále pokračuje koncertem sopranistky Evy Urbanové a nejznámějších árií z českých i světových oper či dvojím provedením Vivaldiho Čtvera ročních dob v provedení houslistky Lucie Sedlákové Hůlové a souboru Ensemble Lucis.

Jana Boušková, foto Vojtěch Vlk

Na pátek 13. července je připraven mimořádný koncert zpěvačky Báry Basikové na zámku v Bludově, kde publikum provede muzikálem v komorním provedení pouze s klavírem. O tři dny později zve festival do Španělska: na rapotínském koncertě s podtitulem „Španělský večer s Carmen“ se představí mezzosopranistka Edita Adlerová a hudebně-taneční soubor La Magia del Flamenco. Závěrečný koncert v úterý 17. července v Šumperku nás přenese o několik století zpět. O barokní atmosféru se postará soubor Musica Florea.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější