Klášterní hudební slavnosti letos posedmé

Již posedmé se mohou příznivci klasické vážné hudby na severu Moravy těšit na mezinárodní hudební festival KLÁŠTERNÍ HUDEBNÍ SLAVNOSTI. Klášterní hudební slavnosti 2013 se budou konat od 16. června do 14. července 2013 a uskuteční se 10 koncertů v 8 městech a obcích převážně Olomouckého, ale také Pardubického a Moravskoslezského kraje. Letošní ročník festivalu získal mimořádného patrona, kterým je světoznámá česká houslistka GABRIELA DEMETEROVÁ. Záštitu nad festivalem převzal náměstek hejtmana Olomouckého kraje Mgr. Radovan Rašťák a starosta Města Šumperka, senátor Mgr. Zdeněk Brož.

Zahajovací koncert v neděli 16. června 2013 chce přilákat milovníky opery. Komická opera PRODANÁ NEVĚSTA pochází z pera českého hudebního skladatele Bedřicha Smetany a v Šumperku bude uvedena ve velkém sále DK Šumperk v nastudování sólistů, sboru a orchestru Moravského divadla v Olomouci od 19 hodin. Bude to po několika dlouhých letech, kdy se v Šumperku uskuteční operní představení.

Na dalších koncertech vystoupí patronka festivalu GABRIELA DEMETEROVÁ. Se svým souborem Collegium Gabriely Demeterové přiváží na festival program s názvem „Andělé a démoni“ v hudbě, ve kterém zazní Růžencové sonáty F. I. Biebera, „Zima“ ze Čtvero ročních dob A. Vivaldiho či sonáta „Dáblův trylek“ G. Tartiniho. Koncerty se uskuteční 1.7.2013 v Krnově v kostele Narození Panny Marie, 2.7.2013 v Mohelnici v kostele sv. T. Becketa a 3.7.2013 v sále KKC Rapotín. Koncert v Krnově se koná pod záštitou starostky Krnova Mgr. Aleny Krušinové, koncert v Rapotíně se koná pod záštitou starosty Rapotína Ing. Pavla Žerníčka.

Koncertem 4.7.2013 v Jeseníku přivítáme na festivalu první zahraniční hosty. Na koncertě v Kapli vystoupí momentálně nejlepší slovenské smyčcové kvarteto MOYZESOVO KVARTETO. Soubor zahraje skladby L. van Beethovena, L. Burlase a A. Dvořáka, začátek je v 19 h. Koncert se koná pod záštitou starostky Jeseníku Ing. Marie Fomiczewové.

Dalším koncertem se přesuneme do Pardubického kraje. Poutní kostel na Hedeči u Králík bude 7.7.2013 od 15 h hostit koncert POZNAŇSKÉHO CHLAPECKÉHO SBORU z Polska. Jeden z nejlepších pěveckých sborů Evropy přiváží do České republiky skladby starých evropských mistrů stejně jako novější duchovní skladby. Koncert v Králíkách se koná pod záštitou starostky Králík Jany Ponocné. 8.7.2013 vystoupí v klášterním kostele v Šumperku od 20 h maďarská varhanice KATALIN MALI. Pro milovníky tohoto nástroje si umělkyně připravilaprogram s díly J. S. Bachy, J. J. Frobergera, G. Frescobaldiho, W. A. Mozarta, Z. Kodalyho a dalších.

ZÁMECKÉ DOSTAVENÍČKO je podtitul koncertu 9.7.2013 na zámku v Bludově. Od 19 h budou znít v koncertním sále zámku „Sbírky smíšených klavírních a zpěvních skladeb pro zkušené a nezkušené hráče“ v podání cembalistky EDITY KEGLEROVÉ a sopranistky IVANY BILEJ BROUKOVÉ. Koncert se koná za podpory rodiny Mornstein Zierotin a pod záštitou starosty Bludova Ing. Pavla Stona. Následující koncert nabídne osvěžující soubor BAROCCO SEMPRE GIOVANE, a jak název napovídá, přiveze na festival hudbu barokní. Po celém světě známé ČTVERO ROČNÍCH DOB A. Vivaldiho zazní 11.7.2013 od 19 h v kulturním domě v Loučné. Koncert se koná pod záštitou starosty Loučné Ing. Pavla Martínka.

Závěrečný koncert 14.7.2013 v klášterním kostele v Šumperku bude patřit od 20 h REQUIEM. Skladba W. A. Mozarta je skladatelova poslední a nedokončená skladba. Současně na koncertě zazní také Requiem českého skladatele Jana Zacha, od jehož narození si letos připomínáme 300 let. Obě skladby uvede Pražský barokní soubor, Pražský komorní sbor a sólisté Alena Hellerová – soprán, Markéta Cukrová – alt, Dušan Růžička – tenor, Tomáš Král – bas pod vedením dirigenta Vojtěcha Jouzy.

Sdílet článek: