Klasika, avantgarda, world music, hudba slovenských skladatelů i skandinávský jazz – festival Konvergencie nabídne nevšední hudební setkání

Hravá a hloubavá, ale především pestrá, taková bude hudba na aktuálním ročníku mezinárodního festivalu komorní hudby Konvergencie 2022, který se uskuteční od 13. do 25. září v Bratislavě a Piešťanech.

Třiadvacátý ročník festivalu zahájí koncert komorního orchestru Convergence Players pod vedením houslisty Igora Karška, na kterém zazní díla Valentina Silvestrova, Ludwiga van Beethovena a Johannese Brahmse (13. září 2022, Velký evangelický kostel). Umělecký ředitel festivalu Jozef Lupták vystoupí jako sólista v orchestrální úpravě Beethovenovy Violoncellové sonáty A dur. Výjimečnou událostí bude exkluzivní slovenská premiéra Stockhausenovy skladby Harlekýn pro klarinetistu, mima a tanečníka v podání Martina Adámka, sólisty prestižního Ensemble intercontemporain (20. září 2022, Elektrárna Piešťany). O pařížském provedení díla německého skladatele napsal server ResMusica: „Martin Adámek je znám jako vynikající klarinetista, bravurní interpret s dokonalým tónem, hrou vyváženou ve všech polohách a bohatým barevným zvukem, kterým uchvacuje publikum. Neznali jsme ho však jako talentovaného tanečníka s ladností kočky…“ Toto mimořádné setkání se Stockhausenovým Harlekýnem se uskuteční v industriálních prostorách Elektrárny Piešťany.

Umělecký ředitel festivalu Jozef Lupták se těší na setkání s norským kontrabasistou a písničkářem Steinarem Raknesem, který letos vystoupí na festivalu. „Je to autentický, výrazný a nesmírně talentovaný hudebník, skladatel a zpěvák,“ řekl po jejich první spolupráci. Kontrabasový virtuos, který v současnosti cestuje po světě jako člen jazzového tria Torda Gustavasena, má za sebou společné koncerty s takovými osobnostmi, jako jsou Chick Corea a Michael Brecker, a také autorské projekty se sámskými zpěvačkami Ingou Juuso a Sarou Marielle Gaup. Spolu s Jozefem Luptákem, Borisem Lenkem (akordeon, bandoneon) a Branislavem Dugovičem (klarinet) vytvořili letos v červnu v Banské Bystrici originální program Building Bridges, který se skládá z nových úprav slovenských, ukrajinských, romských a židovských melodií. V bratislavské premiéře ji představí v rámci norsko-slovenského večera ve Velkém koncertním studiu Slovenského rozhlasu s hosty, mladou ukrajinskou houslistkou Julií Roshko a rapperem Čavalenkym (18. září 2022, Slovenský rozhlas). Steinar Raknes kromě toho vystoupí na festivalu také v duu s oceňovaným saxofonistou Torem Brunborgem. Brunborg, jehož jméno jazzoví fanoušci často zmiňují v jedné větě s legendárním Janem Garbarkem, je na mezinárodní jazzové scéně známý díky spolupráci s Jonem Balkem, Billym Cobhamem a Manu Katchém. Slovensko-norský večer symbolicky zahájí komorní hudba romantiků Jána Levoslava Belly a Edvarda Griega, kteří svými díly položili základy národní hudební kultury. Griegovu dramatickou Houslovou sonátu č. 3 c moll přednesou houslista Milan Paľa a klavíristka Katarína Paľová.

Andrej Bielow, foto archiv umělce

S komorními skladbami Clauda Debussyho, Maurice Ravela a Césara Francka přenesou Konvergencie posluchače během jednoho večera do Francie. Na programu koncertu je Debussyho poetické Faunovo odpoledne (ve verzi pro dva klavíry), Ravelova Houslová sonáta inspirovaná blues a vášnivý Klavírní kvintet Césara Francka. Při té příležitosti se na podiu sejdou ukrajinský houslista Andrej Bielow, italský klavírista Claudio Trovajoli a přední slovenští umělci Jordana Palovičová (klavír), Peter Biely (housle), Martin Ruman (viola) a Jozef Lupták (22). 9. 2022, Primaciální palác). Originálním zážitkem bude polední koncert kontrabasového kvarteta BassBand, jehož součástí bude i lehké polední menu v nové kavárně Emil na nádvoří Galerie města Bratislavy (23. září 2022, Galerie města Bratislavy). Dalším mimořádným hudebním zážitkem bude koncert inspirovaný hudbou k filmu Interstellar, na kterém zazní komorní úpravy skladeb Hanse Zimmera ze soundtracku k oscarovému filmu Christophera Nolana a moderní audiovizuální koncertní zpracování současné elektronické hudby z alba Temple Timbre Embers umělce Stroona v podobě site-specific performance (17. 9. 2022, kostel Panny Marie Sněžné na Kalvárii). Součástí festivalu je každoročně také koncert pro děti a jejich rodiče. Tentokrát to bude hravý projekt Společná hřiště, ke kterému je přizván Tibor Feledi Kairos Quintet, smyčcové kvarteto a Dětský a dívčí sbor Slovenského rozhlasu pod vedením Adriana Kokoše. Originální skladby inspirované tradicí dětských lidových písní a říkadel v kombinaci s jazzem zazní v nové interaktivní koncertní podobě (24. září 2022, nádvoří Staroměstské radnice).

K úspěšným tradicím festivalu Konvergencie již několik let patří Bratislavská noc komorní hudby. Ve svém programu opět nabídne proslulé i méně známé komorní skladby domácích i zahraničních autorů. Letos nabídne například virtuózní a hravé Flétnové trio italského skladatele Nina Roty, který je širší veřejnosti znám především jako úspěšný skladatel filmové hudby, zejména pro kultovní díla Federica Felliniho. Protože si letos slovenská hudba připomíná 90. výročí narození Ilji Zeljenky, zazní na festivalu jeho Klavírní kvintet č. 2, který ho řadí mezi průkopníky slovenské avantgardy. A abychom lépe poznali myšlenkový svět tohoto originálního autora, bude Robert Roth číst na zahradě Domu Albrechtových úryvky ze svých textů, které vybral dramaturg festivalu Andrej Šuba. Při této příležitosti zazní také Zeljenkova hudba pro akordeon a kytaru v podání Borise Lenka a Ondreje Veselého. Součástí programu Bratislavské noci komorní hudby bude také koncert skladeb laureátů 2. ročníku festivalové skladatelské soutěže Konvergencie: Adama Hudce, Michala Blažka, Marka Fóry a Šimona Lučeniče. Večer symbolicky zakončí Blumentálský tanec č. 2 Petra Zagara a Nokturna amerického skladatele George Crumba. (24. září 2022, Primaciální palác a zahrada domu Albrechtů).

Martin Adámek, foto Quentin Chevrier

Součástí festivalu budou nejen koncerty. Monodrama Patricka Süskinda Kontrabas s charismatickým Martinem Hubou v hlavní roli souzní s Konvergenciemi tématem i intimitou. Jozef Lupták, který se již několik let snaží toto představení na festival přivézt, říká: „Když jsme se dozvěděli, že pan Huba po desetileté pauze monodrama znovu nastuduje a uvede ho v omezeném počtu deseti představení, neváhal jsem ani chvíli.“ (23. září 2022, Primaciální palác) V roce 2022 vydaly Konvergencie a nakladatelství Artforum společně knihu Alesandra Baricca Hegelova duše a krávy z Wisconsinu. Přeložil ji Stanislav Vallo, který Bariccovy eseje představí společně s Andrejem Šubou, jenž se podílel na redakční přípravě titulu. Úryvky přečte moderátor večera Mário Gešvantner. Součástí literárního večera bude také hudba v podání italského klavíristy Claudia Trovajoliho. (22. září 2022, Primaciální palác) 

Navzdory radosti z hudby a setkávání na Kovergenciích je temným pozadím festivalu válka na Ukrajině. Proto Konvergencie na závěrečném koncertu opět řeknou jasné NE VÁLCE, a to prostřednictvím hudby ukrajinských skladatelů Valentina Silvestrova a Valentina Bibika (25. září 2022, Slovenský rozhlas). Kromě houslisty Andreje Bielowa přijala pozvání na festival také ukrajinská klavíristka Natacha Kudritskaya. Spolu s nimi se na pódiu představí i slovenští hudebníci Peter Biely, Milan Paľa, Katarína Paľová a Jozef Lupták, který je velmi rád, že do Bratislavy přijede i legendární ruský klavírista Alexej Lubimov. Jak prozradil, „zahraje recitál z děl ukrajinského skladatele Valentina Silvestrova, s nímž se přátelí a který mu také pomáhal při evakuaci z Kyjeva. Svou hudbu hrál také v Moskvě, kde byl koncert předčasně ukončen policií. Konvergencie jsou především o vztazích a vazbách. Je to oslava hudby a přátelství, která se díky festivalu prohlubují.“ Program koncertu doplní Dumky pro housle a klavír Jána Levoslava Belly a Klavírní trio „Dumky“ Antonína Dvořáka.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější