Kirill Gerstein či Lisa Batiashvili vystoupí jako Jarní hvězdy s Českou filharmonií

V březnu a dubnu uspořádá první český orchestr ve spolupráci s Českou televizí sérii čtyř koncertů s názvem Jarní hvězdy s Českou filharmonií. Sólisty koncertů pod taktovkou Semjona Byčkova a Jakuba Hrůši budou violoncellistka Alisa Weilerstein, houslisté Nikolaj Szeps-Znaider a Lisa Batiashvili a klavírista Kirill Gerstein, který ve světové premiéře provede Koncert pro klavír a orchestr Thomase Larchera. Moderování se stejně jako v adventu ujme Marek Eben. Živý přenos koncertů, které bude možné zhlédnout na ČT art a na sociálních sítích České filharmonie, zajistí Studio Rudolfinum.

Po vyhlášení lockdownu jsme chvíli zvažovali, zda by nebylo správné alespoň první koncert z připravované série zrušit. Pak jsme ale došli k názoru, že bychom tím nikomu a ničemu nepomohli. Cíl našich koncertů se totiž nezměnil. Chceme prostřednictvím hudby přinést naději a radost tam, kde se jí nedostává, a zároveň znovu vyjádřit podporu zdravotníkům, na které současná krize doléhá nejvíce,“ říká generální ředitel České filharmonie David Mareček a dodává: „A chceme jít také trochu příkladem. Náš orchestr v průběhu uplynulého roku přísně dodržoval všechna doporučená opatření včetně testování PCR testy. Jenom to nám umožnilo, abychom nemuseli přestat hrát.

Na prvním koncertu, který se uskuteční v úterý 9. března ve 20.15 hodin, zazní Koncert pro violoncello a orchestr e moll Edwarda Elgara s americkou cellistkou Alisou Weilerstein. Druhou skladbou večera bude Sukova Pohádka léta, kterou Česká filharmonie, rozšířená o hráče z orchestru Národního divadla, premiérovala 26. ledna 1909 pod taktovkou Karla Kovařovice, jemuž autor podle přípisu v tištěné partituře dílo věnoval.

Nikolaj Szeps-Znaider

Řízení koncertu se tentokrát ujme hlavní hostující dirigent České filharmonie Jakub Hrůša, který se propagaci Sukova díla systematicky věnuje nejen doma, ale i v zahraničí. „Skladatel Josef Suk pro mě představuje vrcholnou hodnotu světového hudebního umění přelomu 19. a 20. století. Je završitelem pozdně romantické tradice a zároveň smělým průkopníkem odvážné harmonie a tektoniky doby tzv. moderny. V poslední době se konečně řádně ukazuje i mimo Českou republiku, jak geniálního skladatele u nás v Sukovi máme. Mezi generací Dvořákovou, Janáčkovou a Foersterovou a pozdějšími tvůrci doby Bohuslava Martinů je zcela jistě nejvýznamnějším hudebním tvůrcem naší země,“ zdůrazňuje Hrůša. „Jsem osobně poctěn a nadšen, že se Sukovy tvorby mohu trvale ujímat s Českou filharmonií, orchestrem, který je tím nejpovolanějším k tomuto úkolu a Suka vyznává. Je to velká výzva, plná nástrah a nároků, ale zrovna tak plná bytostného potěšení,“ uzavírá Jakub Hrůša, který Pohádku léta s prvním českým orchestrem nahraje na CD.

Jakub Hrůša bude 14. dubna dirigovat i třetí koncert ze série Jarní hvězdy s Českou filharmonií, na němž vedle Sukova Zrání zazní Saint-Saënsův Třetí houslový koncertLisou Batiashvili. Druhý a čtvrtý koncert pak bude řídit šéfdirigent a umělecký ředitel České filharmonie Semjon Byčkov. Ve čtvrtek 25. března bude na programu První houslový koncert Maxe Brucha v podání Nikolaje Szepse-Znaidera a Druhá symfonie Sergeje Rachmaninova a ve čtvrtek 29. dubna Druhá symfonie „Maloruská“ Petra Iljiče Čajkovského a světová premiéra Koncertu pro klavír a orchestr Thomase LarcheraKirillem Gersteinem.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější