Karel Dohnal uvede s rozhlasovými symfoniky premiéru Tří vět o přijetí Ondřeje Štochla

Klarinetista Karel Dohnal bude sólistou při světové premiéře Tří vět o přijetí, které skladatel Ondřej Štochl, autor děl charakteristických barvitou instrumentací a meditativními polohami, složil přímo na objednávku rozhlasových symfoniků. Program koncertu 11. dubna uvede jedna z nejproslulejších skladeb francouzského impresionismu, Debussyho Preludium k Faunovu odpoledni. Ve druhé části večera pod taktovkou Pavla Šnajdra zazní severská hudba. Po orchestrální miniatuře věnované Jeanu Sibeliovi od Erkki­-Svena Tüüra program vyvrcholí Sibeliovou První symfonií.

Tvůrčím zázemím Ondřeje Štochla je komorní soubor a skladatelské sdružení Konvergence, jehož je spoluzakladatelem a uměleckým vedoucím. Na AMU vystudoval kompozici ve třídě Marka Kopelenta, na konzervatoři se předtím věnoval hře na violu. Ve své tvorbě sleduje především dvě významové linie. V jedné jde o vnitřní svět lidí postižených autismem, v té druhé o skladby duchovně orientované. Jeho Tři věty o přijetí jsou de facto třívětým klarinetovým koncertem, ale ještě mnohem víc hudební úvahou o pojmech, které mají souvislost jak s vytvářením hlubších citových vazeb, tak s obtížností přijetí sebe sama.

Erkki-Sven Tüür prožil první polovinu života jako sovětský občan, druhou jako občan nově svobodného Estonska. Studoval hru na flétnu a bicí i skladbu. V roce 1979 založil formaci In Spe, ve které hrál, zpíval a komponoval. Šlo tehdy o komorní rock, mající blízko k minimalismu a středověké hudbě. Dnes je typickým představitelem postmoderny. Svou Poctu Sibeliovi nazvanou Hledání kořenů napsal na objednávku Helsinské filharmonie u příležitosti životního jubilea zásadního finského i evropského tvůrce.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější