Kahánek a Hrůša získali cenu BBC Music Magazine, bodoval i Janáček s Václavou Krejčí Houskovou

Album klavírních koncertů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů, které nahrál klavírista Ivo Kahánek s Jakubem Hrůšou a Bamberskými symfoniky, získalo dnes dopoledne cenu BBC Music Magazine. Kvůli současné situaci probíhalo vyhlášení pouze online.

„Mám obrovskou radost z toho, že česká hudba byla přijata s takovým nadšením. Získat cenu je docela složité – nejprve musíte obdržet skvělou recenzi, v našem případě bylo CD označeno za „Nahrávku měsíce“, pak vás musí odborná komise BBC vybrat z několika set CD do finální nominace mezi poslední tři nahrávky. Teprve mezi nimi hlasují posluchači z celého světa online formulářem,“ uvedl Ivo Kahánek. Ocenění podle něj potvrzuje, jak důležité právě pro Českou republiku je pěstovat umění i v komplikovaných časech, kdy se mnohým zdá, že kultura je až to poslední, na co by peníze měly jít.  „Přitom hudebníci reprezentují české kulturní bohatství po celém světě, podobně jako například úspěšní sportovci. Věřím, že v budoucnu budou koncerty klasické hudby jednou z věcí, které pomohou rozproudit cestovní ruch a s ním i celou navázanou ekonomickou mašinerii. Rád bych zdůraznil i to, že my hudebníci zdaleka jen nestojíme s nataženou rukou. Za poslední dva měsíce se odehrálo např. spousta online koncertů, jejichž výtěžek neputoval na konta účinkujících, nýbrž v drtivé většině na dobročinné účely – ve prospěch lékařů, seniorů a dalších potřebných. Kromě toho je samozřejmě jakákoli kvalitní hudba jednou z věcí, která může i v těžkých časech pomoci udržet si duševní pohodu a optimismus,“ dodává.

Jakub Hrůša získal kromě ocenění za nejlepší koncertní nahrávku ještě cenu za DVD záznam opery Vanessa z festivalu v Glyndebourne a svou nominaci v kategorii vokální album proměnili i tenorista Nicky Spence, klavírista Julius Drake a mezzosopranistka Václava Krejčí Housková za nahrávku Janáčkova Zápisníku zmizeléhoŘíkadel a Moravských lidových písní.

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=gUmlL6jmlsg&feature=youtu.be[/spvideo]

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější